Makine koruyucularının manipülasyonunun metal sektöründe incelenerek ilgili standartlar doğrultusunda değerlendirilmesi
Examining the manipulation of machine protectors in metal sector and evaluating in line with relevant standards
  1. Tez No: 689874
  2. Yazar: CANSU KARADUMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Metal imalat sektörü üretim kapasitesi açısından ülkemizde değerli sektörler arasında yer almakla birlikte yaşanan iş kazaları, meslek hastalıkları ve iş kazası sonucu gerçekleşen ölüm oranlarının yüksek olduğu görülmektedir. Bu bilgi doğrultusunda metal imalat sektöründe makine kullanımının önemli olduğu göz önünde bulundurularak, bu tezin amacı bu sektörde büyük-orta-küçük ölçekli işletmelerde oldukça karşılaştığımız ve iş kazaları senaryolarında çok sık karşımıza çıkan 3 makine grubunun (torna tezgahı, freze tezgahı, taşlama tezgahı) makine koruyucularının sökülmesi ya da devre dışı bırakılmasının nedenleri, kim tarafından hangi aşamada gerçekleştirildiği ve bunun sonucunda yaşanan olumsuzlukları değerlendirerek bu koruyucuların manipüle edilmemesi üzere ilgili standartlar doğrultusunda tasarım ve kullanım aşamalarında yapılabilecek düzenlemeleri belirterek iyileştirmeye yönelik önerilerde bulunmaktır. Bu amaç doğrultusunda Türkiye'de metal sektöründe 2 küçük ölçekli firmada bulunan makine koruyucularının kullanım ve manipülasyon şekilleri araştırılmıştır. Bu çalışma sonunda koruyucuların kolayca etkisiz hale getirilebildiği, çalışanların koruyucular hakkında eğitimlerinin yetersiz olduğu ve işveren tarafından manipülenin zaman tasarrufu sağladığı ve üretimin bu şekilde daha verimli olduğu düşünüldüğü, koruyucuların devre dışı bırakılması halinde makinenin çalışmaya devam ettiği, makinelerin çok yaşlı olmaması ve CE işaretlerine sahip olmalarına rağmen manipüle edilmeye elverişli oldukları görülmüştür. Bu durum göz önünde bulundurularak makine emniyetine ait standartlar ve makine emniyeti kapsamında yönetmelikler incelenerek kullanım aşamasına dair eğitim ve denetim gerekliliği, tasarım aşamasında sağlık ve güvenlik gereksinimlerinin karşılanmasına ve satın alma aşamasında sadece CE işaretinin varlığının emniyetli anlamına gelmediğine dikkat çekilmektedir.
Özet (Çeviri)
Although the metal manufacturing sector is among the valuable sectors in our country in terms of production capacity, it is seen that the death rates as a result of work accidents, occupational diseases and work accidents are high. Considering that the use of machinery in the metal manufacturing sector is important in line with this information, the aim of this thesis is to examine the machine groups of 3 machine groups (lathe, milling machine, grinding machine) It is to make suggestions for improvement by specifying the reasons for the removal or deactivation of the protectors, by whom at what stage, and by evaluating the negativities experienced as a result, by specifying the arrangements that can be made in the design and usage stages in line with the relevant standards so that these protectors are not manipulated. For this purpose, the use and manipulation of machine guards in 2 small-scale companies in the metal sector in Turkey were investigated. At the end of this study, it is stated that the guards can be easily deactivated, the training of the employees about the guards is insufficient and the manipulation by the employer saves time and the production is thought to be more efficient in this way, the machine continues to operate if the guards are disabled, the machines are not too old and have CE markings. However, they were found to be susceptible to manipulation. Considering this situation, the standards of machinery safety and regulations within the scope of machinery safety are examined, and it is pointed out that the training and inspection requirements for the usage stage, the health and safety requirements are met at the design stage, and the presence of the CE mark does not mean safe at the purchasing stage.