Sıçanda arka ekstremite immobilizasyonuna yapısal ve fonksiyonel uyum
The morphological and functional adaptation to immobilization of hindlimp in rats
  1. Tez No: 129784
  2. Yazar: NESLİHAN BOYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHİCE DURGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Sıçanda Arka Ekstremite İmmobilizasyonuna Yapısal ve Fonksiyonel Uyum İmmobilizasyon, Hipokrat zamanından bu yana kas-iskelet sistemi problemlerinin en genel tedavi şekli olarak kullanılmıştır. Bu çalışmada ortopedi, fizik tedavi ve rehabilitasyon kliniklerinde çok sık kullanılan immobilizasyon sonucunda süreye bağlı oluşan yapısal ve fonksiyonel uyumun belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada 14 kontrol, 14 deney grubu sıçan kullanılmıştır. Deney grubu sıçanların sağ arka ekstremiteleri 2, 3 ve 4 hafta süreyle yeni bir yöntem kullanılarak immobilize edilmiştir. İmmobilizasyon öncesi ve immobilizasyonun 2., 3., 4. haftalarında sıçanların vücut ağırlıkları sağ ve sol arka ekstremitelerinin antropometrik (uzunluk, çevre ölçümleri), gonyometrik ölçümleri (diz eklemi, ayak bileği eklemi hareket genişlikleri) yapılmıştır. İmmobiüzasyondan sonra sıçanların izole edilen sağ ve sol m.gastrocnemius median's (GM) ve muvastus lateralis'lerinin makroskobik ölçümleri (ağırlık(g), hacim(ml), çevre(cm), uzunluk(cm)) yapılmıştır. İzole edilen kaslardan alınan biyopsi örnekleri bloklanıp, frozen kesitler alınmıştır. Kesitlere HE (hematoksilen eosin), NADH (nikotinamid adenin dinukleotid) ve yüksek pH ATPaz (adenozin trifosfataz) boyaları uygulanmıştır. Elde edilen preparatlar ışık mikroskobunda incelenerek patolojik bulgular belirlenmiştir. Ayrıca lif tipleri belirlenerek, liflerin morfometrik ölçümleri (ortalama alanı ve ortalama uzun çapı) yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Morphological and Functional Adaptation to Immobilization of Hindlimb in Rats The most common treatment models of musculoskeletal system diseases is immobilization since Hippocrate's. In this study, we aimed to determine the morphological and functional adaptations to immobilization used in orthopedics, physical therapy and rehabilitation unites. In this study, we had 14 control and 14 immobilized rats. The right hindlimbs of the rats in experimental group were immobilized by a new method for 2, 3 and 4 weeks. Body weights, anthropometric (length and circumference) and goniometric (knee and ankle's range of motion) measurements of right and left hindlimbs of the rats were determined before immobilization and 2, 3 and 4 weeks after the immobilization. After the immobilization, we had isolated right and left m.gastrocnemius medialis (GM) and m.vastus lateralis muscles and measured macroscobically (weight (g), volume (ml), circumference (cm), length (cm)). We have blocated the biopsy specimens and have taken frozen sections. The sections were prepared by HE (haematoxylin and eosin), NADH (nicotinamide adenine dinucleotide) and high pH ATPase (adenosine triphosphatase). Specimens were examined under the light microscope and pathologic changes were determined. Fibre types and fibre morphometry (mean area and mean long diameter) were also measured.