Fırınlama sayısının ve yaşlandırmanın zirkonyum restorasyonların rengine etkisi
The effects of number of firings and aging on the color of the zirconium based restorations
- Tez No: 359354
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA BAYINDIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Zirkonyum üstün mekanik özelliklerinden dolayı günümüzde tam seramik restorasyonların alt yapısında en çok tercih edilen materyaldir. Beyaz rengi ve opak görüntüsü yüzünden genellikle feldspatik porselen ile tabakalama tekniği kullanılarak estetik özellikleri doğal diş görüntüsüne benzetilir. Bu çalışmanın amacı; fırınlama sayısının ve yaşlandırmanın zirkonyum alt yapılı restorasyonların rengine etkisini in-vitro olarak incelemektir. Alt yapı olarak üç farklı zirkonyum kullanılmıştır: Zirkonzahn (Stegger, Brunneck, İtalya), Noritake Alliance (Noritake Co, Nagoya, Japonya), Lava Zirconia (3M ESPE, Seefeld, Almanya). Alt yapılar 0.5 mm kalınlığında 6 mm çapında diskler şeklinde tasarlanıp her sisteme ait örnekler Vitapan Classical (VITA Zahnfabrik, Bad Säckingen, Almanya) skalasındaki A1 renginde hazırlanmıştır. Sistemlerin her birinden 30 adet olmak üzere toplamda 90 adet zirkonyum alt yapı hazırlanmıştır. Her sisteme ait örnekler n=10 olacak şekilde 3 alt gruba ayrılıp, alt yapıya uygun porselen sistemleri ile 0.5 mm, 1.0 mm, 1.5 mm kalınlığında üst yapı porseleni uygulanmıştır. Örnekler 1, 3 ve 5 kere fırınlanmıştır. Örneklerin, ShadeEye NCC Dental kolorimetre (Shofu Dental) cihazı ile renk ve translüsensi ölçümleri yapılmıştır. Daha sonra örnekler UV ile 300 saatlik yaşlandırmaya maruz bırakılıp yaşlandırma sonrası renk ve translüsensi ölçümleri tekrar yapılmıştır. Veriler Wilcoxon İşaret testi ve Kruskal Wallis testi ile istatistiksel olarak değerlendirilmiş ve Bonferroni Düzeltmesi yapılmıştır. Fırınlama sayısı ve yaşlandırma prosedürü KO (Kontrast oran), TP (Translüsensi Parametresi), L*, a* ve b* değerlerini etkilemiştir ancak istatistiksel olarak önemli bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Zirconium is the most prefered material for all-ceramic restorations with its excellent mechanical properties. Due to white color and opaque appereance of zirconium frameworks, they are veneered with usually feldspathic ceramics, with esthetic characteristics similar to the natural tooth substance. This study aimed to determine the effects of number of firings and aging on the color of the zirconium based restorations. Three different Zirconia frameworks were used: Zirkonzahn (Stegger, Brunneck, Italy), Noritake Alliance (Noritake Co, Nagoya, Japan), Lava Zirconia(3M ESPE, Seefeld, Germany). Ninty disc-shaped cores, 6 mm in diameter with 0.5 mm thickness were prepared which each system provides 30 samples. The specimens divided into three subgroups (n=10) according to veneering with ceramic thicknesses: as 0.5, 1.0, 1.5 mm. Repeated firings (3 or 5) were performed and color parameters of the specimens were measured using ShadeEye NCC Dental colorimeter (Shofu Dental). After that the specimens were subjected to an accelerated aging process to 300 hours. Color measurements were repeated, and the data were statistically evaluated with Wilcoxon Rings test, Kruskal Wallis test and Bonferroni post hoc test. CR (Contrast Ratio), TP(Translucency Parameter), L*,a* and b* values of ceramic systems were effected by number of firings and accelerated aging process but there was no significant differences.