Farklı tam seramik sistemlerinin translusensi özelliklerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
The evaluation of translucency parameter of different all ceramic systems
- Tez No: 426965
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT NALBANT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Üstün estetik özellikleri ve biyolojik uyumları gibi avantajları ile tam seramik sistemler günümüzde oldukça popüler hale gelmiştir. Materyalin ışığın bir kısmını geçirmesi ancak bir kısmını da yayması, dağıtması anlamına gelen translusensi doğal görünümde bir restorasyonun sahip olması gereken en önemli özelliklerden biridir. Bu çalışmanın amacı farklı tam seramik sistemlerin translusensi özelliklerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. IPS e.max Press (CS), In-Ceram Zirconia (AZ), Prettau Zirconia (MZ) olmak üzere 3 farklı tam seramik sisteminden 1 mm kalınlığında, 10 mm çapında, A2 renkte alt yapı örnekleri hazırlanmıştır (n=12). Örneklere son kalınlık 1.5 mm olacak şekilde üretici firma tarafından önerilen veneer seramiği ve glaze işlemi uygulanmıştır. Her aşamada translusensi ölçümleri tekrarlanmıştır. Ölçümler kolorimetre cihazı ile kontrast oranı üzerinden hesaplanmıştır. Örneklerin translusensi özellikleri kontrol grubu olan metal destekli seramik örneklerle ve birbirleriyle kıyaslanmıştır. CS grubu en fazla translusensi özelliği gösteren grupken onu sırasıyla MZ, AZ ve kontrol grubu takip etmektedir. Her grubun alt yapı, veneer seramiği ve glaze aşamalarında ölçülen kontrast oranı değerleri kendi içinde karşılaştırılmıştır. Veneer seramiği uygulamasının translusensi özelliğini olumsuz yönde etkilediği, veneer seramiği uygulanmış örneklere glaze uygulamasının translusensi özelliğinde istatistiksel olarak anlamlı bir artışa sebep olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
All ceramic restorations have become popular because of their remarkable aesthetic and biocompatible properties. Translucency is defined as the property of a material by which a major portion of the transmitted light undergoes scattering. Translucency is one of the crucial property of a restoration that has a natural appearance. The purpose of this study was to evaluate and compare the translucency of all ceramic systems. Disc specimens 10 mm in diameter and 1 mm in thickness were fabricated from IPS e.max Press (CS), In-Ceram Zirconia (AZ) and Prettau Zirconia (MZ) systems in A2 shade according to Vitapan classical shade tab (n=12). Specimens were then veneered and glazed with corresponding veneer ceramic recommended by each ceramic system manufacturer and the total thickness was set to 1.5 mm. Translucency measurements were performed with colorimeter after each stage and contrast ratio was calculated. IPS e.max Press (CS) system was significantly more translucent than zirconia systems. The translucency values of the other groups were higher in MZ, AZ, and control groups, respectively. Translucency of all ceramic specimens was decreased after veneering. The glazing cycle resulted in decreased opacity for all test materials.