Metal ve metal olmayan prefabrike post sistemlerinin diş ve alveol kemiğinde oluşturduğu streslerin üç boyutlu sonlu elemanlar stres analizi yöntemiyle değerlendirilmesi
Evaluation of stress distribution on teeth restored with metal and nonmetal prefabricated posts and supporting structures by using three dimensional finite element method
- Tez No: 129834
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ BURGAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
-149 ÖZET Bu araştırmada, metal ve metal olmayan post sistemlerinin diş ve çevre dokularda oluşturdukları stres dağılımlarını, üç boyutlu sonlu elemanlar stres analizi yöntemiyle değerlendirerek post seçimine yardımcı olmak amaçlanmıştır. Değişik çap ve boyutlardaki beş farklı post materyali ve kompozit korla restore edilmiş dişte oblik, horizontal ve vertikal kuvvetlerin oluşturduğu stresler MSC.Marc / MSC. Mentat analiz programı kullanılarak üç boyutlu sonlu elemanlar stres analizi yöntemi ile değerlendirilmiştir. Kullanılan post materyalleri karbon fiber, cam fiber, titanyum, zirkonyum ve paslanmaz çeliktir. Ayrıca, bu post materyallerinin dişin koronal dentininde bilezik oluşturulmuş ve oluşturulmamış modelleri de birbiriyle stres değerleri açısından karşılaştırılmıştır. Oblik, horizontal ve vertikal kuvvetler uygulandığında, tüm post çeşitleri için diş ve çevre dokularında oluşan stresler, maksimum basma ve çekme stres değerleri ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Sonuçta kullanılan farklı çap ve boyutlardaki post materyallerinin dişteki streslerin dağılımında benzerlikler oluşturduğu gözlenmesine rağmen stres büyûlükleri değişiklik göstermiştir. Dişte en yüksek stres değerleri dişin labial ve palatinal servikal bölgesinde olup bu değerleri sırasıyla karbon fiber, cam fiber.titanyum ve zirkonyum ile paslanmaz çelik postlar oluşturmuştur. Oblik ve horizontal yüklemeler sonucunda uzun postlarda çap arttıkça stres değerleri azalırken, kısa postlarda ise çap arttıkça stres değerlerinde de artış gözlenmiştir. Ayrıca 1 ve 1.5 mm çaplı postlar için boy arttıkça stres değeri de artarken, 2 mm çaplı postlarda boy arttıkça stres değerlerinde azalma görülmüştür. Bunun yanında bilezik oluşturulmuş modellerde, bileziksiz modele göre servikal bölgede oldukça düşük stres değerleri gözlenmiştir. Çalışmamızın önemli bir sonucu olarak; metal olmayan postlar maksimum streslerin dağılımı açısından, estetiğin önemli olduğu bölgelerde metal postlara alternatif olarak kullanılabilirler.
Özet (Çeviri)
-150 ABSTRACT The purpose of the this study is to help choice of metal or non-metal post systems by analyzing the stress distribution they induce on teeth and supporting structures by three dimensional finite element stress analysis method. The stress induced by oblique, horizontal and vertical force on teeth restored with composite core and five different post materials at various diameters / lengths are evaluated by the three dimensional finite element stress analysis method using MSC. Marc / MSC. Mentat analysis program. The post materials analyzed are carbon fiber, glass fiber, titanium, zirconium and stainless steel. In addition, canine teeth models with and without ferrule restored with different post material are compared based on the resulting stress distribution. The stress induced on teeth and supporting structures by oblique, horizontal and vertical force for all types post analyzed and compared based on minimum principle stress and maximum principle stress. While there are similarities in the resulting stress distribution induced by different post material at various diameters / lengths, the resulting stress magnitude differs. The highest stress is induced at labial and palatinal cervical regions and the order of the post material based on stress magnitude starting with the material that induces highest stress is carbon fiber, glass fiber, titanium, zirconium and stainless steel. For long post lengths under oblique and horizontal loads stress decreases as post diameter increases. On the other hand for short post lengths under oblique and horizontal loads stress increases as post diameter increases. Furthermore stress increases as post length increases for post diameters 1 mm and 1.5 mm whereas stress decreases as post length increases for post diameter 2 mm. In addition the stress magnitude in the cervical region is significantly smaller for the model with ferrule than the model without ferrule. An important conclusion of our study is that non-metal post material are viable alternatives to metal post material when evaluated based on maximum stress distribution.