Kısmi dişsizlik vakalarında uygulanan implant destekli sabit protezlerde mesio-distal olarak farklı açılarda yerleştirilen implantların stres dağılımına etkilerinin üç boyutlu sonlu elemanlar stres analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effects on stress distribution of the implants applied in different mesio-distal inclinations on the implant supported fixed prosthesis used in partial edentulous cases by means of three-dimensional finite element stress analysis
- Tez No: 129835
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
182 ÖZET Bu çalışmada, posterior bölgeye uygulanan implant destekli sabit protezlerde implantların mösio-distal acılanmasının stres dağılımına etkisi İncelenmiştir. Sonlu elemanlar stres analizi için sol kadavra maksillasının 8 setten ve 253212 tetrahedron elemandan oluşman 3 boyutlu modeli hazırlanmıştır. iki farklı tasarıma, vertikal, oblik ve horizontal yönlerde yükleme yapılmıştır. Vertikal yüklemede 470 N, oblik yüklemede 940 N ve horizontal yüklemede 135 N kuvvet uygulanmıştır, implantlarda Von Mises stresleri ve kortikal ve spongioz kemikte ise basma ve çekme stresleri değerlendirilmiştir. Ayrıca, tüm setlerin birlikte izlendiği kesitlerde oluşan Von Mises stresleri değerlendirilmiştir. Açılanmanın tüm yapılarda stresi arttırdığı gözlenmiştir. Ancak stres seviyesindeki artışın tasarım farklılığına göre düşük seviyede olduğu saptanmıştır, implantlarda oluşan streslerin bukkal ve palatinal yüzeylerde mesial Ve distal yüzeylere göre daha yüksek seviyede olduğu belirlenmiştir. Implantlara komşu kortikal kemikte spongioz kemiğe göre yüksek stres değerleri elde edilmiştir. Kantilever kullanılan tasarımda, kantilever gövdeye yakın implant, çevre kemik doku ve metal altyapıda konvansiyonel köprü tasarımına göre stres miktar ve alanlarında belirgin artış tespit edilmiştir. Oblik yüklemede, vertikal ve horizontal yüklemeye göre daha yüksek seviyede stresler oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
-183- ABSTRACT In this study, effects of mesio-distal inclination of the implants on the distribution of stress on implant supported fixed prosthesis placed just posterior maxillary region were investigated. For the finite element stress analysis, the three-dimensional simulation of the left human cadavre maxilla consisting of 8 sets and 253212 tetrahedral elements was developed. Loading was applied in vertical, oblique and horizontal directions on two different designs. Vertical forces of 470 N, oblique forces of 940 N and horizontal forces of 135 N were applied. Von Mises stresses on the implants besides tensile and compression stresses on the cortical and cancellous bone were evaluated. In addition, von mises stresses existing in the slices observed together in almost all sets were investigated. Due to inclination, an increase in stress occurred in all structures. However, the increase in stress level was low according to the differences in the designs. It was also noted that the stresses applied on the implants were in higher levels in buccal and palatinai fades as to mesial and distal fades. Higher stress values were obtained in cortical bone adjacent to implants than cancellous bone. The model with cantilever showed significant increase in stress amounts and regions on the implant nearby cantilever pontic, surrounding bone tissue and metal framework than conventional prosthesis design. Higher stress levels were obtained in oblique loading than vertical and horizontal loading.