Çürük aktivitesi yüksek çocuklarda üç farklı ağız gargarasının tükürük mutans, laktobasil ve laktoperoksidazları ile tükürük akış hızı ve tamponlama kapasitesi üzerine etkisinin in vivo koşullarda incelenmesi
Effect of 3 different mouthrinses on salivary mutans, lactobacilli counts, salivary flow rate, buffer capacity and on the lactoperoxidase enzyme activity, in vivo
- Tez No: 129864
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIN ULUKAPI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
122 ÖZET i123 Bu çalışmanın amacı; çürük aktivitesi yüksek çocuklarda sodyum fluorid (Oral B), amin fluorid/kalay fluorid (Meridol) ve enzim içerikli (Biotene) 3 farklı gargaranın kontrol grubu su ile karşılaştırmalı olarak tükürük mutans streptokok, laktobasil, akış hızı ve tamponlama kapasitesi ile laktoperoksidazlarına etkisinin in vivo koşullarda incelenmesidir. Etik kurul raporunun alınmasından sonra; çalışmada ortalama dfs /DMFS >8 olan, sistemik hastalığı olmayan, en az bir aylık sürede antibiyotik tedavisi görmeyen yaş ortalaması 8.4 olan 60 sağlıklı çocuk çalışma kapsamına alındı. Deneklerin aktif diş çürükleri tedavi edildikten sonra bir ay süreyle beklendi Deneklere hiçbir özel ağız hijyen eğitimi verilmedi. Çalışmanın başlangıç günü deney ve kontrol gruplarından kahvaltıdan 2 saat sonra hiç bir şey yememeleri ve içmemeleri sağlanarak uyarılmış tükürük örnekleri alındı ve başlangıç günü tükürük mutans streptokok, laktobasil, akış hızı ve tamponlama kapasitesi ile laktoperoksidaz değerleri ölçüldü Denekler rasgele 4 gruba ayrıldı ve sabah kahvaltıdan sonra ve akşam yatmadan önce günde iki kere 10 mi gargara kullanımı araştırmacı tarafından, yutulmaması ve kullanımdan sonra en az bir saat bir şey yememeleri sağlanarak 30 sn süreyle kullandırıldı. Gargara kullanımının 30. günü deney ve kontrol gruplarından kahvaltıdan 2 saat sonra hiç birşey yememeleri ve içmemeleri sağlanarak uyarılmış tükürük örnekleri alındı ve 30. gün tükürük mutans streptokok, laktobasil, akış hızı ve tamponlama kapasitesi ile laktoperoksidaz değerleri ölçüldü ve gargara kullanımına son verildi. Çalışmanın 60. günü aynı ölçümler tekrarlandı.i, 124 İstatistiksel değerlendirmede grupların karşılaştırılmasında Anova, Kruskal Wallis, Student's t ve Mann Whitney-U testleri kullanıldı. Grup içi karşılaştırmalarda ise Wilcoxon ve Paired- 1 testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
125 SUMMARY The aim of this study was to investigate the effect of sodium fluoride (Oral B), amine fluoride/ stannous fluoride (Meridol) and lactoperoxidase-system (Biotene) containing three different mouthrinses on the salivary mutans streptococci, lactobacilli counts, salivary flow rate, buffer capacity and on the lactoperoxidase activity, in vivo. Water was used as control. After the ethic recommendation, 60 healthy children mean age 8.4 with DMFS/dfs>8 volunteered for this study. All carious teeth were restored and no oral hygiene motivation was given. The children waited for one month for the mouthrinse study. At the beginning of the study; two hours later after breakfast stimulated saliva was collected from all children and salivary mutans streptococci, lactobacilli counts, salivary flow rate, buffer capacity and lactoperoxidase levels were measured. The children were divided into 4 groups, randomly. Mouthrinses were then used twice a day (after breakfast and before bedtime). The children swished 10 ml of the solution for 30 seconds. The children were not allowed to eat or drink for one hour / after rinsing. At the 30th day, two hours later after breakfast, stimulated saliva was collected from all the groups and 30th day salivary mutans streptococci, lactobacilli counts, salivary flow rate and buffer capacity and lactoperoxidase levels were measured and no muothrinse was used after the 30th day, anymore. At the 60th day all the measurments were repeated.126 ANOVA, Kruskal Wallis, Student's t and Mann Whitney U tests were used for the statistical analyses, between the groups.