Endodontik tedavi görmüş premolar dişlerin kırılma dirençlerinin in vitro incelenmesi
In vitro evaluation of resistance to fracture of endodontically treated premolars
- Tez No: 129865
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
53 ÖZET Endodontik Tedavi Görmüş Premolar Dişlerin Kırılma Dirençlerinin İn Vitro İncelenmesi Bu çalışmanın amacı, endodontik tedaviyi takiben bir bonding ajan kullanılarak ve kullanılmadan yüksek balar amalgam ve kompozit rezinle restore edilmiş üst premolar dişlerin kırılma dirençlerinin incelenmesidir. Çalışmada, 120 adet tek köklü ve tek kanallı üst premolar diş kullanılmıştır. Bu dişler, 20' şer dişten oluşan 6 gruba ayrılmıştır: Grup 1: Kontrol grubu. Bu gruptaki dişlere hiçbir işlem yapılmamıştır. Grup 2: Sadece giriş kavitesi açılmıştır. Grup 3: MOD kavite açılmış, kök kanal tedavisi uygulanmış, herhangi bir restorasyon uygulanmamıştır. Grup 4: Grup 3 ile aynı şekilde hazırlanmış dişler konvansiyonel olarak sadece amalgamla restore edilmiştir. Grup 5: Grup 3 ile aynı şekilde hazırlanmış dişler bonding materyali uygulandıktan sonra amalgamla restore edilmiştir. Grup 6: Grup 3 ile aynı şekilde hazırlanmış dişler aynı bonding materyali kullanılarak kompozit rezinle restore edilmiştir. Dişler akrile gömülmüş ve kırılma testleri bir Universal test cihazında gerçekleştirilmiştir. Kırılma değerleri ortalamaları en yüksekten aza doğru aşağıdaki şekilde sıralanmıştır: Grup İ>Grup 5>Grup 6>Grup 2>Grup 4>Grup 3. Bonding uygulanarak yapılan amalgam restorasyonlara sahip dişler (Grup 5), sağlam dişlere (Grup 1) yalan kırılma direnci değerleri göstermiştir (p>0,05). Bonding uygulanarak yapılan amalgam restorasyonlar, kompozit rezin uygulanan gruptan (Grup 6) daha fazla ortalamaya sahip olmalarına rağmen aralarındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
54 SUMMARY In Vitro Evaluation Of Resistance To Fracture Of Endodontically Treated Premolars The aim of this study was to evaluate the resistance to fracture of endodontically treated maxillary premolars restored with high copper amalgam and composite resin in the presence or absence of a bonding agent. In this study, 120 single rooted maxillary premolar teeth were used. These teeth were divided into 6 groups of 20: Group 1: Control group. No procedure was applied. Group 2: Only endodontic access cavities were prepared. Group 3: MOD cavities were prepared, root canal treatment was applied, no restoration was placed. Group 4: Teeth were prepared as Group 3 and restored conventionally with amalgam. Group 5: Teeth were prepared as group 3 and restored with amalgam in the presence of a bonding material. Group 6: Teeth were prepared as group 3 and restored with composite resin in the presence of the same bonding material. Then, teeth were embedded in acrylic resin and the fracture tests were applied using a Universal Test Machine. The mean fracture rates were as the following decreasing order: Group l>Group 5>Group 6>Group 2>Group 4>Group 3. The fracture resistance of the teeth restored with the bonded amalgam (Group 5) were close to intact teeth (Group l)(p>0,05). Although the mean fracture rates of the bonded amalgam group (Group 5) was more than the group restored with composite resin (Group 6), the difference between them was not statistically significant (p>0,05).