Çeşitli metal alaşımlarının biyolojik ortamda iyon salınımlarının değerlendirilmesi
An evaluation of in ion release from various metal allos in vivo
  1. Tez No: 129874
  2. Yazar: AYTEN ALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DALKIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
. ÖZET ÇEŞİTLİ METAL ALAŞIMLARININ BİYOLOJİK ORTAMDA İYON SALINIMLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ Protetik dişhekimliğinde metal alaşımları oldukça geniş kullanım alanı bulmaktadır. Altın ve altın alaşımları protetik dişhekimliğinde kullanılan en eski restorasyon materyalidir. Ekonomik nedenlere bağlı olarak kıymetli alaşımlarla birlikte kıymetsiz veya yarı kıymetli olarak adlandırılan alaşımlar da kullanım alanına girmiştir. Bu metal alaşımlarının kimyasal, fiziksel etkilerle ya da alaşımın yapısının stabil olmamasıyla salınıp açığa çıkan iyonların ağız ortamına geçmesiyle erken veya geç dönemde lokal ya da sistemik reaksiyonlar görülebilmektedir. Bu nedenle çalışmamızda.ülkemizde yaygın olarak kullanılan temel metal alaşımlarından CrNi, CrCo, soy metal alaşımlarından altın alaşımlarının biyouyumlulukları, submukozal implantasyon tekniği kullanılarak vücut sıvılarına geçen iyon miktarları ve ağız mukozasındaki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda 36 tavşan, iki CrNi( Remanium CS, Heraenium NA), iki CrCo (Heraenium CE, Tener-it), iki de altın alaşımı (Hera GG, Heraloy G) kullanılmıştır. Çalışmada submukozal implantasyon tekniği kullanılmıştır. İmplantasyondan önce, implantasyondan sonra 2, 14, 90. günlerde implante edilen alaşımlardan vücut sıvılarına geçen iyon miktarları atomik absorpsiyon cihazında ve ayrıca 90. günde de alaşımlardan ağız mukozasına geçen iyonların etkileri ışık mikroskobuyla histolojik yöntemlerle değerlendirilmiştir. Bulgular istatistiksel olarak değerlendirildiğinde CrCo' da en fazla olmak üzere CrNi alaşımlarından da vücut sıvıları ve dokularına iyon geçtiği Au alaşımlarında iyon salınımı olmadığı, ancak azda olsa implantasyon bölgesinde doku reaksiyonları meydana geldiği belirlendi. Protetik restorasyonlarda ekonomik nedenlerle kullanılan CrCo ve CrNi alaşımlarının yapılarının vücut sıvılarından ve ağızdaki pH değişikliklerinden etkilendiği, bu nedenle altın alaşımlarının restorasyon materyali olarak tercih edilmesi gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
VIII.SU M MARY AN EVALUATION OF İON RELEASE FROM VARİOUS METAL ALLOYS İN VİVO In prosthetic dentistry metal alloys have been widely used for many purposes. Gold and different gold alloys are the oldest restorativ material utilised in prosthetic dentistry. Alternatively, the semi-precious and non-precious alloys have also found many areas of application due to economical reasons. Several ions, however, might be released from these alloys as a results of physical or chemical factors or due to the instability of the alloys in the biological environments. These ions could be transmitted to the oral tissues and might cause various local and systemical reactions in early or later periods. The purpose of this study was to investigate the biocompability of the CrCo and Cr-Ni base metal alloys, which were widely used in our country and the gold alloys from precious alloy group and also to determine the quantity of the ions transmitted to the body fluids and their possible effects on the oral mucosa with the submucosal implantation tecnique. In the present study, two different brands of CrNi (Remanium CS and Heraenium NA) and CrCo (Heraenium CE and Tener-it) and gold (Hera GG and Heraloy G) alloys were tested on 36 rabbits using submucosal implantation technique. The amount of the ions in the body fluids were measured before the implantation and also at the 2nd, 14th and 90th day periods after the implantation using an atomic absorption device. Furthermore the possible effects of these ions to the oral mucosa were investigated by means of histological methods and a light microscopy on specimens obtained on the 90th day post-implantation. The results revealed that the ions released from the base metal alloys, especially with statistically significant quantities for CrCo, were transmitted to the body fluids and tissues. No ion release was observed for the gold alloys, however some mild tissue reactions were evident in the implantation area. These results suggest that CrCo and CrNi alloys, which are used in prosthodontics mostly due to economical restrictions, were adversely influenced by the body fluids and pH changes in the mouth. Therefore the gold alloys should be the material preffered for the metal restorations. 74