Periodontal kemik içi defektlerin yönlendirilmiş periodontal doku rejenerasyonu ve kemik greftleri ile tedavisinde antimikrobiyal uygulamaların etkinliğinin incelenmesi
Evaluation of the efficacy of antimicrobial applications in intrabony periodontal defects treated with guided periodontal tissue regeneration and bone grafts
  1. Tez No: 129889
  2. Yazar: GÖKSER ÇAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELVAN EFEOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
1. ÖZET Bu çalışmada, kemik içi defektlerin tedavisinde %10 tetrasiklin HC1 kaplı abzorbsiyon süresi uzatılmış polilaktik asit/poliglikolik asit (PLA/PGA) kopolimeri membran ile otojen kemik grefti kombinasyonu (T/XT-RM+OKG) ve kaplı olmayan abzorbsiyon süresi uzatılmış PLA/PGA kopolimeri membran ile tetrasiklin HC1 ile muamele edilmiş anorganik sığır kemiği-peptid 15 kombinasyonunun (XT-RM+T/ASK-P15) klinik, radyografik ve mikrobiyolojik etkinliği incelendi. Çalışmaya, yaş ortalaması 43.36 olan kronik periodontitisli 17 hastadaki 3, 3+2 ve 3+2+1 duvarlı toplam 22 defekt dahil edildi. Başlangıç tedavisinden 8 hafta sonra, sondalanabilir cep derinliği (SCD) >6mm ve radyografik defekt derinliği >4mm olan defektler 2 eşit gruba ayrılarak tedavi edildi. Hastalara postoperatif 2 hafta sistemik tetrasiklin HC1 verildi. Operasyondan önce (0) ve 2, 4, 8, 12, 24 hafta sonra plak indeksi ve dişeti oluğu kanama indeksi ile mikrobiyolojik örnekler alındı; 0 ve 24. haftada diğer klinik parametreler kaydedildi ve standart radyografiler alındı. Defektin en derin noktasında, gruplarda sırasıyla 3.44 mm ve 3.72 mm SCD'de azalma; 1.54 mm ve 1.63 mm dişeti çekilmesi; 1.9 mm ve 2.09 mm ataşman kazancı (AK); 1.81 mm ve 2.18 mm klinik kemik kazancı (KK), 1.9 mm ve 2.27 mm radyografik KK ile başlangıca göre ileri derecede anlamlı sonuçlar saptandı (p0.05) ve 24. haftada başlangıç değerinden hafif yüksek olduğu saptandı. Tedavi grupları arasında, sadece 2. ve 4.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY Evaluation of the Efficacy of Antimicrobial Applications in Intrabony Periodontal Defects Treated with Guided Periodontal Tissue Regeneration and Bone Grafts The present study evaluated the clinical, radiographical and microbiological efficacies of 10% tetracycline HC1 coated extended time polylactide/polyglycolide copolymer membrane in combination with autogenous bone graft (T/XT-RM+ABG) in comparison to those of the same non-coated membrane in combination with tetracycline HC1 impregnated anorganic bovine bone matrix-peptide 15 (XT-RM+T/ABM-P15) in the treatment of 3, 3+2 and 3+2+1 wall intrabony defects. Twenty two defects with a probing pocket depth (PPD) >6 mm and intrabony defect depth >4 mm were treated in 17 chronic periodontitis patients with the mean age of 43.36, 8 weeks after completion of non-surgical therapy. All patients were prescribed systemic tetracycline HC1 for 2 weeks. Plaque index, sulcus bleeding index and microbiological samples were taken at baseline (0) and 2, 4, 8, 12, 24 weeks postsurgery, and other clinical and radiographical parameters were recorded at 0 and 24 weeks. At final examination, the groups presented mean PPD reduction of 3.44 and 3.72 mm, recession of 1.54 and 1.63 mm, attachment gain of 1.9 and 2.09 mm, clinical bone gain of 1.81 and 2.18 mm and radiographical bone gain of 1.9 and 2.27 mm respectively, which were all statistically significant compared to their baseline values (p0.05) and slightly passed over the baseline level at week 24 in the XT-RM+T/ABM-P15 group.