Kemik içi periodontal defektlerin tedavisinde, trombositten zengin plazmanın tek başına ve yönlendirilmiş doku rejenerasyonu ile birlikte uygulanmasının klinik ve radyolojik sonuçlarının değerlendirilmesi
A clinical and radiographic evaluation of platelet-rich plasma alone or in combination with guided tissue regeneration in the treatment of intrabony defects
- Tez No: 192958
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNUR EMİNGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Araştırmanın amacı, kronik periodontitis hastalarında, periodontal kemik içi defektlerinin rejeneratif tedavisi amacıyla trombositten zengin plazmanın (TZP) tek başına ve Atrisorb® membranın in situ tekniği ile beraber uygulanmasının klinik ve radyografik sonuçlarının değerlendirilmesidir. Araştırmaya 24 kronik periodontitis hastasına ait toplam 30 defekt dahil edilmiştir. Çalışma grubunu oluşturan 10 defekte TZP ile birlikte Atrisorb® membran (TZP+M) uygulanmıştır. 10 defekte yalnızca TZP uygulaması yapılmıştır. 10 defekt ise rutin flep işlemi ile tedavi edilmiştir. Bireylerde tüm ağız klinik periodontal parametreler yanı sıra defekt bölgesine ait sondalanan cep derinliği, klinik ataşman seviyesi ve dişeti çekilmesini içeren klinik ölçümler ile radyografik değerlendirme cerrahi öncesi ve cerrahi sonrası 3. ve 6. ayda kaydedilmiştir. Gruplar arası ve grup içi cerrahi sonrası farklar parametrik testler kullanılarak değerlendirilmiştir. TZP, TZP+M ve flep gruplarında operasyon sonrası 3. ve 6. ayda cerrahi işlem öncesine göre sondalanan cep derinliğinde klinik seviyede önemli azalma, klinik ataşman kazancı ve radyografik kemik dolumu elde edilmiştir (p0,05). Araştırmanın sonuçları periodontal defektlerde TZP'nin tek başına ve Atrisorb® membran ile birlikte uygulanmasının benzer klinik ve radyografik iyileşme sağladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the efficacy of platelet rich plasma when used alone or in combination with Atrisorb® membrane in the treatment of intrabony defects. Thirty interproximal intrabony defects in 24 chronic periodontitis patients were selected for the study. Defects were equally distributed into three groups: PRP alone, PRP in combination with Atrisorb® membrane, and open flap debridement. Clinical assessments including probing pocket depth (PPD), clinical attachment level (CAL), gingival recession (GR), and radiographic examinations were performed preoperatively and at 3 and 6 months after surgery. Parametric tests were used for the statistical evaluation of the changes from baseline to 6 months in each treatment group and for comparisons between groups. All treatment modalities resulted in significant PPD reduction and clinical attachment gain and defect fill compared to baseline values at 6 month (p0.005). Within the limits of the present study, it might be suggested that that the use of PRP alone and in combination with Atrisorb® membrane added no clinical benefit to open flap debridement.