Kronik viral hepatitli hastalarda akut faz proteinlerinin durumu ve sağlıklı kontrollerde karşılaştırılması
  1. Tez No: 129976
  2. Yazar: KEMALETTİN ÖZDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET PARLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada, Kronik viral hepatitli (KVH) hastalardan ve sağlıklı kontrollerden alınan serumlarda AST, ALT, LDH, GGT ve akut faz proteinlerinin (AFP) düzeyleri araştırılmıştır. Akut faz proteinlerinin serum düzeylerindeki değişikliklerin, KVH'li hastalarda anlamlı olup olmayacağı ve karaciğer fonksiyon testi olarak kullanılıp kullanılmayacağının belirlenmesi amaçlandı. Bu amaç için, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Bakteriyoloji ve Infeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Kliniğinde, 02. 01. 2002 ile 17. 07. 2003 tarihleri arasında yatmış ya da ayaktan tetkik edilmiş KVH'li 30 hasta ile 15 sağlıklı kontrol grubunu oluşturan birey araştırmaya dahil edildi. Her iki grupta da, AST, ALT, LDH ve GGT ile akut faz proteinlerinin (Albümin (ALB), prealbümin (PAB), alfa-1 antitripsin (AAT), alfa-1 acid glikoprotein (AAG), haptoglobin (HAP), serüloplazmin (CER), transferrin (TRF), kompleman-3 (C3), fibrinojen (FIB) ve C-reaktif protein CRP)) serum düzeyleri belirlendi. Kronik viral hepatitli hastaların serum PAB düzeylerini, kontrol grubuna göre anlamlı bir şekilde düşük bulundu. Bu fark istatistiksel açıdan da ileri derecede anlamlıydı (P0.05). Tüm bu bulgular göz önüne alınıp değerlendirildiğinde; PAB ve AAT, ALB, FIB ve CRP'den kronik viral hepatitli hastalarda karaciğer fonksiyon testi olarak faydalanılabileceği, diğer AFP'lerinin araştırılmasının ise, öneminin olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, it was investigated the levels of AST, ALT, LDH, GGT and the acute phase proteins (APP) in the serums taken from the patients with chronic viral hepatitis (CVH) and in the healthy controls. It was aimed at finding out whether the changes in the serum levels of acute phase proteins would be significant in the patients with CVH and whether they could be used as liver function test. The present study included 30 patients with CVH, inpatient or outpatient, and 15 healthy controls at the Clinical Bacteriology and Infectious Diseases Department of Atatürk University Research Hospital, between the dates of 02 JAN 2002 and 17 JUL 2003. The serum levels of AST, ALT, LDH, GGT and acute phase proteins such as (albumin (ALB), prealbumin (PAB), alphal -antitrypsin (AAT), alphal-acid glycoprotein (AAG), haptoglobin (HAP), ceruloplasmin (CER), transferrin (TRF), complement-3 (C3) and C reactive protein (CRP)) were measured. The PAB level in patients with CVH found to be significantly lower than those of the control group.