Pnömokoklarda penisilin ve diğer antibiyotiklere direnç
The resistence of penicilin and other antibiotics in streptococcus pneumoniae strains
- Tez No: 129980
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL AYAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Pnömokok enfeksiyonlarında yıllarca penisilin ve diğer antibiyotikler başarı ile kullanılmasına rağmen son zamanlarda tüm dünyada penisiline dirençli Streptococcus pneumoniae suşlarının sayısı artırmaktadır. Çeşitli klinik örneklerden izole edilen S. pneumoniae kökenlerinde penisilin ve diğer antibiyotiklere direnç test edildi. Minimal inhibisyon konsantrasyonu (MİK) değerleri E-test yöntemiyle saptandı. Aralık 1999 ile Nisan 2003 tarihleri arasında yatan hastaların kan, beyin omurilik sıvısı, asit, balgam ve plevral maisinden 33 S. pneumoniae kökeni izole edildi. Altı susta (% 18.2) orta derecede penisilin direnci, 27 susta (% 81.8) ise penisiline duyarlılık tespit edildi. Hiçbir olguda yüksek düzeyde penisilin direnci saptanmadı. Vankomisin, seftriakson, levofloksasin ve kloramfenikol'e direnç yoktu. 33 S. pneumoniae suşunun duyarlılıkları, eritromisin, trimetoprim/sulfametoksazol, rifampisin, sefaklor, azitromisin, tetrasiklin, imipenem ve sefepim'e sırasıyla; % 84.8, % 69.7, % 97, % 93.6, % 54.5, % 84.9, % 90.9, % 97 bulundu. Orta derecede direnç, eritromisin, trimetoprim/sulfametoksazol, rifampisin, azitromisin tetrasiklin ve imipenem'e sırasıyla; % 3, % 6.1, % 3, % 24.2, % 3 ve % 9.1 bulundu. Yüksek düzeyde direnç, eritromisin, trimetoprim/sulfametoksazol, sefaklor, azitromisin, tetrasiklin ve sefepim'e sırasıyla; % 12.2, % 24.2, % 6.1, % 21.2, % 12.1, % 3 bulundu. Sonuç olarak bölgemizde yüksek düzeyde penisilin direnci olan S. pneumoniae suşu tespit edilmedi. Bölgemizdeki pnömokok infeksiyonlarının tedavisinde penisilin halen ilk tercih edilecek ilaç olmalıdır. Ancak ağır pnömokok infeksiyonları ve pnömokoksik menenjitlerin ampirik tedavisinde penisiline duyarlılık tespit edilene kadar seftriakson seçilmelidir. 38
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Resistance Of Penicillin And Other Antibiotics In Streptococcus Pneumoniae Strains Although, penicillin and some other antibiotics have been used for the treatment of pneumococcal infections with success for many years, Streptococcus pneumoniae resistant strains to penicillin have been reported worldwide. The resistance to penicillin and some other antibiotics were tested in S. pneumoniae strains, which were isolated from various clinical samples. E-test was used to detect to minimal inhibitor concentration. Between December 1999 and April 2003, 33 S. pneumoniae strains were isolated from blood, cerebrospinal fluid, ascite fluid, sputum, and pleural fluid at different departments of Dicle University Hospital. Six strains (%18.2) were found low-level resistant to penicillin and 27 strains (%81.8) were found susceptible to penicillin. There was no high-level resitant strain to penicillin in this study. There was not any resistant strain to vancomycin, ceftriaxone, levofloxacin and chloramfenicol. The susceptibility rate of the strains to erythromycin, trimethoprim/sulphamethoxazole, rifampisin, cefaclor, azithromycin, tetracycline, imipenem and cefepime were found as 84.8%, 69.7%, 97%, 93.6%, 54.5%, 84.9%, 90.9% and 97%, respectively. The low level resistance of the strains to erythromycin, trimethoprim/sulphamethoxazole, rifampisin, azithromycin, tetracycline, imipenem, were found to be as 3%, 6%, 3%, 24.2%, 3%, 9.1%, respectively. The high level resistance of pneumococcus strains to erythromycin, trimethoprim/sulphamethoxazole, cefaclor, azithromycin, tetracycline, cefepime were found as 12.2%, 24.2%, 6.1%, 21.2%, 12.1%, 3%, respectively. As a conclusion, any S. pneumoniae strains were found as high-level resistance to penicillin. In our region, penicillin still must be the first choice drug in 39