Çeşitli klinik örneklerden izole edilen klebsiella pneumoniae, escherichiae coli ve acinetobacter calcoaceticus suşlarında genişletilmiş spektrumlu beta-laktamaz ve indüklenebilir beta-laktamaz sıklığı ile olası risk faktörlerinin araştırılması
  1. Tez No: 129986
  2. Yazar: NURETTİN ERBEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN ÖZGÜNEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Çalışmamızda çeşitli klinik örneklerden etken olarak izole edilen 100 adet K.pneumoniae, 100 adet E. coli ve 100 adet A. calcoaceticus suşunda ÇDST ve MÇDST ile GSBL bakıldı. Yine aynı suşlarda direkt indüksiyon testi ile ÎBL bakıldı. GSBL prevalansı K.pneumoniae suşlarında %47 (47/100), E.coli suşlarında %12 (12/100), A. calcoaceticus suşlarında %0 (0/100) olarak saptandı.Tüm suşlarda İBL saptanmadı. GSBL üreten K.pneumoniae izole edilen hastalara entübasyon uygulanması risk faktörü olarak saptandı. E. coli infeksiyonlarında GSBL üretimi için muhtemel risk faktörleri olarak araştırılan durumlardan; erkek cinsiyet, izolasyon gününe kadar geçen süre, yoğun bakımda kalma, hastane kaynaklı infeksiyon, İV kateter, arteriyel kateter, cerrahi, izolasyon öncesi 3. kuşak sefalosporin tedavisi, santral venöz kateter ve mekanik ventilator kullanımı ile GSBL üretimi arasında ilişki gözlendi. GSBL üreten suşlara en etkili antibiyotik imipenemdi. 108
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study, ESBL production was determined in 100 ^pneumoniae, 100 E. coli, 100 A. calcoaseticus strains which were identified from various clinical samples with double disc synergy test and modified double disc synergy test. Also inducible beta- lactamase was determined with direct induction test in the same strains.The prevalance of ESBL was 47% in K. pneumoniae strains, 12% in E. coli strains and 0% in A. calcoaseticus strains. IBL was not determined in all strains. Application of intubation was determined as a risk factor in ESBL producing K. pneumoniae identified patients. From the conditions being investigating as probable risk factors for ESBL production in E. coli infections; male sex, isolation day, stay in ICU, nosocomial infection, intravenous cathater, arteriel cathater, surgery, treatment of third-generation cephalosporins, central venous cathater, using mechanic ventilation were associated with ESBL production. The most effective antibiotic to ESBL producing strains was imipenem. 109