Protoplast füzyonu tekniğiyle saccharomyces cerevisiae R XII ve Endomycopsis fibuligera CBS 2523 mayalarından bir hibrid mayanın elde olunması ve bu maya ile patatesten etanol üretimi üzerinde araştırmalar
Studies on the production of a hybrid yeast from saccharomyces the cerevisiae R XII and Endomycopsis fibuligera CBS 2523 by protoplast fusion technique and ethanol from potatoes slurry
  1. Tez No: 13002
  2. Yazar: GÜLSER ÖZÜNEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. HİLMİ PAMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
11 ÖZET Yüksek Lisans Tezi PROTOPLAST FÜZYONU TEKNİ?İYLE Saccharomyces cerevisiae R XII ve Endomycopsis fibuligera.CBS 2523 MAYALARINDAN BİR HÎBRİP MAYANIN ELDE OLUNMASI VE BU MAYA İLE PATATESTEN ETANOL ÜRETİMİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Gülser ÖZÜNEL Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı Danışman: Prof. Dr. M.Hilmi PAMÎR 1990, Sayfa: 45 Jüri: Prof. Dr. M.Hilmi PAMİR Prof i Dr. Lütfü ÇAKMAKÇI Doç. Dr. Sevinç ASAL Bu araştırmada nişastayı assimile edebilen ancak fer mantasyona uğratamayan Endomycopsis fibuligera CBS 2523 ile glükozdan yüksek oranda etanol üretebilen Saccharomyces cere visiae R XII mayaları üzerinde füzyon çalışmaları yapılmış ve nişastalı bir besi ortamında fermantasyon ve assimilasyon de neyleri yapılarak hibrid maya oluşumu izlenmiştir. Buna göre bir hibrid maya elde olunmasında başarılı olunamamıştır. Bunun başlıca sebebinin kullanılan metodun bu iki mayanın (Sacch. cerevisiae x E^ fibuligera) füzyonunda uy gun olmaması gösterilebilir. S" ANAHTAR KELİMELER: Protoplast füzyonu, Saccharomyces cerevisiae, Endomycopsis fibuligera, hibrid maya, pa tates, etanol./ ' /
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Masters Thesis STUDIES ON THE PRODUCTION OF A HYBRID YEAST FROM Saccharomyces cerevisiae R XII AND Endomycopsis fibuligera CBS 2523 BY PROTOPLAST FUSION TECHNIQUE AND ETHANOL FROM POTATOES SLURRY Gülser ÖZUNEL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Science and Techology Supervisor: Prof. Dr. M.' Hilmi PAMİR 1990, Page: 45 Jury: Prof. Dr. M.Hilmi PAMİR Prof. Dr. Lütfü ÇAKMAKÇI Assoc. Prof.Dr. Sevinç ASAL In this study we have tried to fuse two different yeasts: Sacch. cerevisiae R XII was well known distillary yeast where as E.fibuligera CBS 2523 also was well known amilolytic yeast. Moreover, it has been demonstrated through the fermenta tion and also assimilation test on the soluble starch whether a required hybrid yeast could have been produced at the end of this fusion studies or not. According to this it has not been successed in obtaining a hybrid yeast. As a main reason for this it has been belived that the method used is not applicable to the fusion studies of these two yeasts (Sacch. cerevisiae X E. fibuligera). KEY WORDS: Protoplast fusion, Saccharomyces cerevisiae, Endomycopsis fiuuligera, hybrid yeast, potatoes, ethanol