Kur'an'da furkan kavramı
The Term of furqan in the Holy Qur'an
  1. Tez No: 130026
  2. Yazar: İSMAİL AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER DUMLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Furkân kavramı, genel çerçevede hakk ile bâtılın ayrımını ifade eden bir kavram olarak karşımıza çıkmakla birlikte, çoğunlukla kullanıldığı yerlerde hangi anlamlara geldiği tam olarak tespit edilememektedir. Bizim çalışmamızın amacı da furkân' a Kur' ân' da yüklenen anlamları tespit ve tahlil etmeye çalışmaktır. Bunu yaparken temel lügatlar, klasik ve çağımızda yazılan tefsirler, hadis ve tasavvuf kaynaklarından yararlandık. Tezimiz giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölüm'de, 'furkân' kavramını, sağlam bir zemine oturtup daha iyi anlaşılmasını sağlamak için lügat tahlilinin yanında, Kur' ân ve hadislerde kullanılış şekilleri ve ifade ettiği anlamlar üzerinde durduk. İkinci Bölüm'de ise, 'furkân' kavramının birlikte kullanıldığı anahtar kelimeler yanında, 'furkân'la aynı ve zıt anlama gelen kavramları inceledik. Yine bu bölümde Kur'ân çerçevesi içinde, 'furkân' kavramının geçtiği yedi âyeti tahlil ettikten sonra, kendi değerlendirmemizi ekledik. Tezimiz yazdığımız bir sonuçla tamamlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Furqan, as a Qur'anic term, in the general meaning, is a term which differentiates between haqq and batıl. It is difficult to determine, definitely, in The Holy Book in which sense it is used. The aim of our study is to determine and analyze furqan' s meanings in The Qur'an. While doping this, we made use of dictionary, tafsir, hadith and tasawwuf sources. In the first chapter, we analyzed the term from the linquistic point of view, in order to be understood most well. And we dealt with it's using in The Qur'an and Hadith sources. In the second chapter, we studied the the terms related to furqan, it's synonyms and antonyms, and also the basic terms used with it together. We, also, analyzed the term furqan in the usage of Qur'an in the seven verse which it is mentioned. In the end, we added our comment. Our study ends with the conclusion.