Eğitimin örgütsel bağlılığa etkileri
The Effects of traning on organizational commitment
- Tez No: 130032
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN UYGUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı, çalışanların eğitim ile ilgili algılarının örgütsel bağlılık üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Çalışmada, ayrıca, demografik özelliklerin çalışanların eğitim algı düzeyleri, örgütsel bağlılık düzeyleri ve eğitim-örgütsel bağlılık ilişkisi üzerindeki etkileri de incelenmektedir. Bu amaca ulaşmak için, öncelikle, bir“eğitim-örgütsel bağlılık ilişkisi”modeli geliştirilmiş, daha sonra ise (a) eğitim olanakları, amir ve çalışma arkadaşları desteği, öğrenme motivasyonu ve eğitimden beklenen kazanç algıları, (b) örgüte yönelik duygusal, devamlılık ve normatif bağlılık düzeyleri ve (c) katılımcıların demografik özellikleri hakkında bireysel düzeyde veri toplamak için bir survey araştırması gerçekleştirilmiştir. İstatistiksel analiz sonuçları, varsayıldığı üzere, çalışanların eğitim algılarının örgütsel bağlılıklarını etkilediğini; çalışanların demografik özelliklerinin örgütsel bağlılıkları, eğitim algıları ve eğitim-örgütsel bağlılık ilişkisi üzerinde etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the impact of employee perceptions associated with training on organizational commitment. Also, in the study the impact of demographic characteristics on employees' perceptions associated with training, organizational commitment and the relationship between training and organizational commitment are examined. To accomplish this purpose, first, a model of“the relationship between training and organizational commitment”is developed and then a survey research is conducted to collect individual-level perceptions data on the (a) access to training, training support from supervisor and colleagues, learning motivation and perceived benefits of training, (b) the level of affective, continuance and normative commitment to the organization and (c) demographic characteristics of participant's. As predicted, the results of statistical analysis show that employee perceptions associated with training affect their organizational commitment and, also, the demographic characteristics of employees' affect organizational commitment, perceptions associated with training and the relationship between training and organizational commitment. VI