Döviz ve faize ilişkin swap sözleşmeleri
Swap agreements regarding currency and interest rates
- Tez No: 130038
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANİFE DİRİKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Dünya finans piyasalarındaki önemi nedeniyle bu çalışmada belirli esaslar göz önünde bulundurularak incelenmeye çalışılan swap sözleşmesi hakkında belirli sonuçlara varılmıştır. Swap sözleşmesinin kurulması için belirli bir şekle bağlı olarak yapılması zorunlu değildir. Bu çalışmada yapılmaya gayret gösterilen değerlendirme sonucunda swap sözleşmesinin borç doğuran hatta tam iki tarafa borç yükleyen bir sözleşme olduğu belirlenmiştir. Bunun yanında swap sözleşmesinin dönemli edimleri içeren bir sözleşme olduğu vurgulanmıştır. Çerçeve sözleşmede tarafları karşılıklı olarak alacaklı oldukları miktarların takas edileceğinin düzenlendiği hallerde çerçeve sözleşmeye ticari iş mahiyetinde olduğu ve özellikleri uyduğu takdirde Türk Ticaret Kanunu'nda cari hesap sözleşmesi hükümleri uygulanabilecektir. Bunun yanında, svvap sözleşmesinde öngörülen yükümlülüklerin vaktinde ifa edilmemesi halinde borçlunun Borçlar Kanunu'nda yer alan borçlunun temerrüdü hükümlerine dayanarak sorumlu kılınabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanında, swap sözleşmesinin sona erme nedenleri tespit edilmiştir. Ayrıca, Türkiye'de swap sözleşmelerine ilişkin yasal düzenlemelerin mevcut olduğu belirtilmiştir. Bu kısımda, kanun koyucunun genel olarak vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerini açıkça dile getirerek diğer türev araçların da aynı düzenlemeye tabi olduğunu vurgulamak yolunu seçtiği belirlenmiştir. Ülkemizdeki yasal düzenlemeler yanında, uluslar arası alanda swap sözleşmelerini de kapsayan çalışmalar ve bu çalışmaların sonucunda elde edilen tespitler ve yayınlanan direktifler hakkında bilgi verilmiştir. Belirtilen hususların değerlendirilmesini kapsayan sonuç bölümü ile bu çalışma sona ermektedir. «rfttüS^ tgg^SS» »
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this dissertation, some solutions regarding the swap agreements have been reached. Swap agreement does not need to be agreed in a strict form. Also, swap is an areement which bears essential liabilities to both parties. This agreement contains perodic liabiities. At the same time, it has been reached that, in some conditions master agreement shall be subject to the provisions of current account agreement. It has been recorded that, in case the debtor does not fulfill its labiities arising from swap areement, it can be sued against the provisions of default of the debtor at Code of Obligations. In addtion, the situations which cause swap agreement termiate are recorded. On the other hand, beside the international directives, the legal provisions in Turkish Law have been examined. According to Turkish Capital Market Law, swap agreement shall be deemed as other capital market mean. The following determinatins last with a final. VI