Vadeli işlemler piyasası araçları ve muhasebe uygulamaları
Derivaties and accounting practise
  1. Tez No: 63114
  2. Yazar: SEMRA KARACAER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
ÖZET Bretton Woods sabit kur sisteminin 1970' de çökmesiyle döviz pozisyonu tutan fînansal kuruluşlar ile dış ticaret firmaları yabancı para paritelerindeki dalgalanmalar nedeniyle KUR RİSKİ ve uluslararası para piyasaları faiz oranlarındaki istikrarsızlığın neden olduğu FAİZ RİSKİ ile yüzyüze gelmişlerdir. Risk olgusu doğal olarak karşıtını yaratmakta gecikmemiş ve riskleri ortadan kaldırabilecek veya en alt düzeye indirebilecek yeni fînansal ürünler ve finansman teknikleri geliştirmiştir. Bu alana yeni ürün olarak; - Forward -Futures -Swap - Opsiyon anlaşmaları riskleri azaltmak amacıyla olduğu kadar spekülasyon amaçlı olarak da katılmıştır. Forward sözleşmeler; önceden belirlenmiş bir kur üzerinden gelecekte gerçekleştirilecek döviz alım/satım sözleşmelerdir. Tezgah üstü (organize olmamış) piyasalarda işleme konu olan forward sözleşmelerde vade, ulusal para ve yabancı para miktarları taraflarca belirlenir. Futures sözleşmeler; önceden belirlenmiş bir tarihte, belirli bir fiyattan sözleşme konusu olan malın, bir yabancı paranın veya bir fînansal aracın alım/satımına ilişkin sözleşmelerdir.u Futures sözleşmeler, forward sözleşmelerin aksine, organize piyasalarda işlem görmektedir. Bu piyasalarda tarafların yükümlülüklerinin yerine getirilmesini güvence altına alan bir TAKAS SİSTEMİ geliştirilmiştir. Futures sözleşmeler, bu organize piyasalarda vade ve miktar bazında belli standartlara göre işlem görmektedir. Swap anlaşmaları; tarafların gelecekte yapacakları ödemelerin takas edildiği bir İşlemdir. Bu işlemler faiz oranı swap'i, döviz swap'i ve çapraz döviz swap'i olarak bilinmektedir. Opsiyon sözleşmeleri; sahibine bir finansal aracı belirlenen tarihte veya belirlenmiş bu tarihten önce sözleşmedeki fiyattan alım ve satım hakkım veren sözleşmelerdir. Opsiyon işleminin öne çıkan önemli sonucu; opsiyon hamilinin karşılaşacağı zararın ödediği primle sınırlı olması; ancak buna karşılık opsiyon satanın sonsuz bir zararla karşılaşabilecek olmasıdır. Yukarıda belirttiğimiz araçların finansal pazarlardaki payının her geçen gün artıyor olması; bu araçlarla ilgili finansal bilginin biriktirileceği tek odak olan muhasebe bilgi sistemlerinin de geliştirilmesini zorunlu kılmıştır. Türev ürünlerle ilgili değerlendirme, kayıtlama ve raporlama (finansal tablolarda gösterme) konularında ortaya çıkan muhasebe sorunlarının giderilebilmesi için ulusal ve uluslararası boyutta kişisel ye kurumsal çalışmalar yıllardan beri aralıksız sürdürülmektedir. Bu çalışmada vadeli işlemler piyasası araçlarının muhasebeleştirilmesinde uluslararası boyutta karşılaşılan sorunlar ve çözümleri mevcut muhasebe standartları ve günüzümün muhasebe uygulamaları gözlenerek ortaya konulmuştur. Vadeli işlemler piyasalarını geliştirme noktasında olan Türkiye'de de benzer sorunların yaşanacağı olasılıktan öte bir gerçektir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY As Bretton Woods Fixed Currency System's being broken down in 1970, financial Institutions with exchange position and foreign trade firms faced exchange risk because of volatility of exchange rate and then international cash markets faced interest risk due to volatility of interest rate. As a result of these risk concept naturally created reverse action. In order to eliminate or to reduce the risk by minimium level, new financial techniques or new financial instruments have been developed. In this field; - Forward - Futures - Swap - Option contracts were introduced not only to reduce the risk but also for speculation purpose. Forward contracts are agreements which will be applied in future with a predetermined exchange rate. In the contracts applied on over the counter market, maturity, amount of national and foreign money are determined by counterparties. Futures contracts are contracts related to the trading of the commodity, a foreign money and Financial Instrument which are subject of the contract from spesified price at the predetermined date.IV In opposite to forward contracts, future contracts are traded in organized markets. In future markets, clearing house system that quarantees counterparties fulfill their obligations is developed. In this organized markets, futures contracts are traded according to spesified standards on maturity and amount basis. Swap agreements are transactions in which counter parties's future payments are exchanged. This transactions are known as interest rate swap, currency swap, cross currency swap. Option contracts are contracts that give the holder rights for the financial instruments's being bought and sold at the price in the contracts and at the spesified date or before this that date. The important result of the optional transaction is the loss that option holder will meet is limited by the premium he/she has paid, but on the other hand option seller will be meeting unlimited loss. Because of the increase in above mentioned instruments in financial market share everyday, the improvement of accounting information system which is the only way to collect some financial information related to those instruments is necessary. In order to eliminate accounting problems arise in measurements, recognitions and reporting (recognition in financial statements) of derivatives, individual and corporative studies are being executed without stopping for many years on national and international platforms. In this study, the problems met on international scale during accounting for of dervatives and solutions are put forward using existing accounting standards and applications. It is reality that similar problems will be met in Turkey which is at the point to improve derivative markets.