Kırgızistan'da dayanıklı tüketim malları pazarı ve gelişme eğilimleri
Lasting goods marketin Kyrogzistan and its developing sign
  1. Tez No: 130059
  2. Yazar: CILDIZ KIDIRALİYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ESİN KÜHEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Kişiler yapısı gereği yaşamlarını sürdürebilmek için bir çok şeye ihtiyaç şeye duymaktadırlar. Duyulan bu istek ve ihtiyacı karşılama için de bu çeşitli ürün ve hizmetleri satın alma yoluna gitmektedir. Bu doğal sürecin sonucu tüketim ve Pazar kavramları ortaya çıkmıştır. Sovyetler Birliğinin dağılmasından sonra, Birliğe dahil olan diğer ülkeler gibi Kırgızistan büyük ekonomik sıkıntılarla karşılaşmış ve ilk etapta serbest ekonomiye ayak uydurmakta zorlanmıştı. Ancak Kırgızistan'da eski SSCB ülkeleri gibi son yıllarda önemli gelişmeler görülmektedir. Bu çalışmada Kırgızistan beyaz eşya sektörü ve tüketicileri eğilimleri incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde Pazar ve tüketici davranışlarıyla ilgili temel teorik bilgiler verilmiştir, ikinci bölümünde, Dünya ve Türkiye beyaz eşya sektörlerine değinildikten sonra Kırgızistan pazarı incelenmiştir. Son bölümde ise Kırgızistan'da yaşan tüketicilerin beyaz eşya satın almalarındaki eğilimleri ortaya çıkarabilmek amacıyla bir alan çalışmaları gerçekleştirilmiştir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The human race due to personal structure has many necessities. This necessities drive them to purchese various goods and services. As a result of this natural process market and consumer consepts are reveated. The consumer is the most important subject of economic life since the consumption is Hie inevitable and the last stage of economic activities. After the scattering, Kyrgyzistan like other countries that formered USSR has been confronted with big economic problems. However, Kyrgyzistan in the last few years has made important step to change this situation but there are still a lock of sufficient knowledge of market. In this study, Kyrgyzistan market and consumers are examined. Especially the factors affecting their consuption of white goods. Firstly, some basic theoretical knowledge of market and consumer behavior is satled in research. The 2th chapter brings a general evalution of global and Turkish white good industry. In the 3dt chapter, Kyrgyzistan country report is given and in the last chapter the application is given a place in the research.