Yabancı sermaya yatırımlarında özelleştirme alternatifi
  1. Tez No: 130060
  2. Yazar: HAVA İREM GÖREN ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Dünyada yaşanan ekonomik bunalımlar, savaşların verdiği yapısal tahribat sermaye yoksunluğu nedeniyle özel sektörün kaynak yetersizliği, gerekli alt yapı tesislerinden yoksunluk, yetişmiş insan gücünün yetersizliği, gelir dağılımında meydana gelen eşitsizliği düzenleme çabası, ekonomiyi canlandırmak ve halkın ihtiyaçlarım karşılanabilmesi gibi nedenler kamunun ekonomi içindeki payım artırmıştır. Söz konusu nedenlerden kurulan Kamu İktisadi Teşebbüslerinin faaliyet alam giderek genişleme eğilimine girmiştir. Zaman içinde KİT'lerin verimli olarak işletilememesi sonucu ülke ekonomisine yük olmaları ve özel sektör firmaları son yıllarda gösterdikleri gelişmeler ile devletler artık, ekonomiye doğrudan müdahalede bulunmaktan vazgeçmişler ve özelleştirme gündeme gelmiştir. KİT'lerin özelleştirme yoluyla yabancı yatırımcılara satılması, dünyadaki yabancı yatırım hacmini arttırmıştır. Yabancı sermaye girişinde önemli bir rol oynayan özelleştirme, ekonominin liberalleşmesi için ciddi bir araç olarak benimsenmiştir. Türkiye'de özelleştirme çalışmalarının hızlanmasından sonra, ülkede faaliyet gösteren yabancı sermayeli şirket sayısında da önemli artış görülmüştür. Bu çalışmada Kamu İktisadi Teşebbüsleri ve özelleştirme konusu gündeme getirilmiştir. Dünyada ve Türkiye'de yapılan özelleştirme çalışmalarına değinilmiş ve konu istatistiksel verilerle desteklenmiştir. Son olarak yabancı sermayenin ülkeye giriş yollarından biri olan özelleştirme üzerinde durulmuş, Türkiye'deki yabancı sermaye yatırımları konusunda bilgi verilirken, ülkemizdeki yabancı sermayeli girişimlere satılan Kamu İktisadi Teşebbüslerinin neler olduğu ve son durum incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Factors, such as economic depressions, shortage of private sector's sources caused by war and its structural destruction, lack of necessary infrastructure, shortage of skilled labor, efforts to make arrangements in income distribution, to pep up the economy and covering public needs, have increased the share of public finance in the economy. The activity field of State Economic Enterprises (SEE), which are established due to the reasons mentioned above, have tended to expand. Governments declared off intervening the economy directly since SEE could not be managed effectively and became burden on the economy. Then privatisation has spread. Also it was obvious that private sector firms were more profitable than public enterprises. Selling the SEE to foreign investors through privatisation has increased the capacity of foreign investment in the world. Therefore privatisation, which has an important role entering foreign capital into the country, has been supported in order to liberalize the economy. In Turkey after privatisation has been accelerated, the number of foreign firms increased considerably. In this paper, SEE and privatisation put on the agenda, referred to privatisation in Turkey and in the world and the subject supported by the statistical data. Also it has been emphasized on the importance of privatisation to attract the foreign investment into the country. Both, some information given on the foreign investments in Turkey and studied the SEE and their latest situation, which were sold to foreign firms. In the conclusion, the most suitable solutions are mentioned in order to support privatisation and foreign direct investment by this way. VI