An assessment of regional counter-terrorism strategies in the Lake Chad Basin: A case study of Boko Haram insurgency
Çad Gölü Havzası'ndaki bölgesel terörle mücadele stratejilerinin değerlendirilmesi: Örnek çalışma olarak Boka Haram
  1. Tez No: 659295
  2. Yazar: BILYAMINU BELLO NAGWARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED HÜSEYİN MERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Boko Haram ile mücadele amaçlı gerçekleştirilen bütün askeri hamlelere rağmen, grup bölgenin güvenliğine önemli bir tehdit olmaya, yeni üyeler kazanmaya, Nijerya, Kamerun, Çad ve Niger'de hem sivil hem de askeri unsurları hedef almaya devam ederek bir insanlık felaketine neden olmaktadır. Etkilenen bölgelerde güvenlik ile kamu hizmetlerinin sağlanamaması ve yüksek seviyede sosyo ekonomik eşitsizliğin bulunması gibi etmenler nedeniyle son ilerlemelerin de sekteye uğrama riski bulunmaktadır. Bunun, Çad Gölü Havzası'nda bulunan dört ülkenin güvenliği ve uzun vadeli istikrarı üzerinde ciddi sonuçları olacaktır. Bu çalışma, ordunun Çad Gölü Havzası'ndaki Boko Haram etkinliğini kontrol altına almak için nasıl faaliyet gösterdiğini çözümlemeye çalışacaktır. Ayrıca tehdidin kök nedenlerini, etkisini ve hükümetin çabalarını inceleyecektir. Bu çalışma hem birincil, hem de ikincil veri kaynaklarını kullanmaktadır. Ayrıca, analizinde bölgesel entegrasyon teorisini benimser ve diğer faktörlerin yanı sıra, Çad Gölü Havzası'ndaki güvenlik sorununu kontrol altına almak için CBLT üye ülkelerinin birlikte ve etkili bir şekilde çalışması gerektiğini belirtir. Dolayısıyla bu çalışma, hükümetlerin tehdide karşı ortak hareket etme konusundaki çabalarını artırmalarını tavsiye etmektedir. Üye devletlerin, Sivil Birleşik Görev Kuvvetleri (CJTF) gibi sivil unsurları devreye sokmasının, Çad Gölü Havzası'ndaki Boko Haram faaliyetleriyle mücadelede önemli bir etki meydana getireceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Despite current military efforts to combat the Boko Haram insurgency, the insurgent group remains a significant regional security threat, recruiting members and attacking civilians and security forces in Nigeria, Cameroon, Chad, and Niger, and has brought in its wake a humanitarian catastrophe. Failure to bring security, other basic public goods, and visible socio-economic dividends to affected areas risks derailing recent progress. That would have severe consequences for the security and long-term stability of the four countries made up of the Lake Chad Basin. It is against this background that this work tries to interrogate government and military commitment toward curbing the Boko Haram insurgency within the region. It also looks at root causes, impact, and the effort of government in addressing the menace. The work employs both primary and secondary sources of data. It also adopts regional integration theory in its analysis. It also reveals among others that, curbing security challenges within the Lake Chad basin is a collective effort of the member countries. The paper, therefore, recommends that Governments should redouble their efforts toward addressing the menace within the region jointly. It has been concluded that engaging the services of vigilante groups and community policing from across the member states will go a long way in combating Boko Haram Insurgency within the Lake Chad Basin.