Bolu ilinin turistik potansiyeli ve Türk turizmindeki yeri açısından analizi
The Touristic potential of Bolu and its analysis from regarding its significance in Turkish tourism
- Tez No: 130079
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖCAL USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Turizm, bir çok ülkenin kalkınmasında önemli gelir kaynaklarının başında yer alır. Bu nedenle gelişmekte olan ülkelerin ekonomileri, kalkınma hamlelerini yaparken turizm gelirlerini göz ardı edemezler. Günümüzde kişi başına düşen milli gelirin artması, refah düzeyinin yükselmesi, boş zamanlardaki artış, kentleşmenin olumsuz etkileri, bunlara bağlı olarak tatil yapma düşüncesinin yaygınlaşması, kitle iletişim araçlarının çoğalması ve taşıma sektöründeki gelişmeler, ülkemizde turizmin çok hızlı gelişmesine neden olmuştur. Halkımız bu gelişmeler sonucunda turizmi bir ihtiyaç olarak görmekte ve ülkemizin turistik zenginliklerinden daha iyi yararlanmak istemektedirler. Ülkemizde değişik turizm imkanlarının bulunmasına rağmen, turizmin Güney ve Batı Anadolu kıyı bölgelerinde yoğunlaştığı bir gerçektir. Özellikle yaz aylarında turizmin buralarda yoğunlaşması, bu bölgelerde çevre kirliliğinden, olumsuz toplumsal değişimlere kadar uzanan bir çok problemlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Oysa Anadolu'nun her yeri açık hava müzesi gibidir. Ayrıca kültürel ve doğal zenginlikler bakımından hem birbirlerinin uzantısı hem de tamamlayıcısıdırlar. Bolu İli turizm potansiyeli açısından eşsiz değerlere ve bu potansiyeli harekete geçirecek avantajlı konuma sahiptir. Bu avantajı iyi kullanabilmek ancak bu değerlerin tespiti ve bu değerlerden azami ölçüde faydalanma ile mümkün olacaktır. Bu çalışmada öncelikle Bolu İli'nin sahip olduğu turistik zenginlikler, bu zenginliklerden yararlanma oranları, sahip olduğu sorunlar ve bu turistik zenginliklerden daha fazla yararlanabilme yolları işlenmiştir. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tourism is one of the major sources of income for the development of most of the countries, thus the developing countries cannot ignore the tourism income when they plan their development programs. Today, such factors as the increase in the share of individuals in the national income; the improvement in the living standards; people's having more leisure time; the negative effects of urbanization; depending on all the previously mentioned factors, the development of the idea of“having a holiday”among people; the spread of mass media throughout the country; and the improvement in the passenger transportation sector have greatly contributed to the rapid development of tourism in our country. Although there is a wide variety of alternatives regarding to tourism activities in our country, it is a fact that a great majority of the tourists spend their holiday in the South and West Anatolian coasts of Turkey. These coastal regions' getting overcrowded with tourist population, especially in summer time, gives rise to problems ranging from pollution of environment to social disorders. It should be noted that every region in Anatolia is like an open-air museum. On the other hand, these regions are both extensions of and complementary to one another regarding to cultural and natural richness. Bolu province has a unique tourism potential and advantageous location to activate that potential. The benefit to be obtained from the mentioned advantage depends primarily on the identification of the tourism potentials and the use of those potentials at maximum degree. This study investigated the tourism potentials of the province of Bolu; the proportion of tourism of the province within the whole tourism activity of the country; the tourism-related problems of the province; and the ways of getting more benefit from those tourism potentials.