Avrupa Birliği'nde sosyal politika ve Türkiye'nin Avrupa Birliği sosyal politikasına uyumu
Social policy in the European Union and Turkey's compliance with European Union social policy
- Tez No: 510406
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SOYTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Ekonomik kaygılar temelinde kurulmuş olan Avrupa Birliği için öncelik tam ekonomik bütünleşmenin sağlanması olmuştur. Ancak, siyasi ve ekonomik dengelerin değişmesine sebep olan küreselleşmenin ve altı üyeli bir topluluktan yirmi sekiz üyeli bir birliğe dönüşmenin etkisiyle AB bütünleşmesinde sosyal boyut giderek önem kazanmıştır. Bu çalışma, üye ülkeleri sosyal politikalar açısından yakınlaştırmak ve ortak bir zeminde buluşturmak için çaba gösteren AB'ye aday ülkelerden biri olan Türkiye'nin, bu alanda attığı adımları ve AB sosyal politikasına uyum sürecini değerlendirmek üzere yapılmıştır. Çalışmada öncelikle kavramsal olarak sosyal politikanın tanımı yapılmış, kapsam ve boyutları ele alınmıştır. Refah devletinin ortaya çıkmasıyla birlikte sosyal politika alanında görülen gelişmelere değinilerek, bu noktada rol alan düşünce akımlarının sosyal politikaya etkileri incelenmiştir. Özellikle Endüstri Devrimi'nin yarattığı emek ve sermaye arasındaki çatışmaların, örgütlenme bilincini doğurması neticesinde sosyal politikaya yön veren aktörlerin oluşumuna ve etkilerine değinilmiştir. Bu doğrultuda uluslarüstü bir örgüt olarak ortaya çıkan AB'de sosyal politika kavramının oluşum süreci ve şekli incelenmiştir. Daha sonra, sosyal politika alanında AB müktesebatına uyumunu değerlendirmek üzere, Türkiye'deki sosyal politika kavramının tarihsel gelişimine yer verilmiştir. Çalışmada son olarak, AB ve Türkiye ilişkilerinin gelişimine yer verilmiş ve uyum sürecinde üyelik için sosyal politika alanında yapılan yenilikler incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda, yalnızca uyum süreci için değil, toplumdaki bireylerin refahı için de ihtiyaç duyulan sosyal politika uygulamalarında Türkiye'nin yaşadığı gelişmeler ve çözülmesi gereken sorunlar tespit edilmiştir. Bu sorunların çözümü için ülkenin kendine özgü yapısının dikkate alınarak oluşturulacak eylem planı çerçevesinde hareket edilmesinin önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Complete economic integration was a priority for European Union which was founded on the basis of economic concerns. However, globalization which is caused to alterations for the political and economic balances, and thanks to effect of the transformation from the six founding member states to twenty eight member states, the social extent has become increasingly important in the integration of EU. EU makes an effort to provide affiliation and a common ground between member states in terms of social policy. The study has been carried out to examine harmonization process for EU's social policy and Turkey's attempts in the field which Turkey is one of candidate countries for EU. Initially, social policy has been defined, its contents and extents have been dealt with. Apparent developments in the field of social policy have been mentioned which were formed with the emergence of welfare state, and impacts on social policy of related movements of thought have been investigated. Specially, generated the conflicts between labor and capital because of Industrial Revolution which created an organizational awareness, so effects and formations of agencies which are given a direction for social policy have been touched on. In this direction, formation process of social policy and its form have been researched at the EU which is an international agency. The next, social policy's historical development in Turkey has been discoursed to evaluate the adaptation of Union Acquis in the field of social policy. Finally, progress of EU-Turkey relations has been analyzed, and committed novelties for membership in the field of social policy have been studied in the adaptation process. As a result of the study, it is indicated not only adaptation process but also in the social policy applications which is needed for prosperity of individuals in the society, Turkey's experience of improvement and issues that have to be solved. It is emphasized for solving the issues the importance of moving within pay attention to country's distinctive structure framework of the action plan which will be formed.