Örgütsel desteğin çalışanların iş ile ilgili tutumlarına etkisi
Effects of organizational support on workers job attitudes
  1. Tez No: 130080
  2. Yazar: GÜLSEVİNÇ SELÇUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN UYGUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, çalışanların örgütsel destek algılarının iş ile ilgili tutumlardan olan işe bağlılık ve iş doyumlarına etkisini araştırmaktır. Çalışmada, ayrıca, demografik özelliklerin çalışanların algılanan örgütsel destek, işe bağlılık ve iş doyumu düzeyleri üzerindeki ve örgütsel destek-işe bağlılık ile örgütsel destek-iş doyumu ilişkisindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçlardan yola çıkılarak, öncelikle, konu ile ilgili yapılmış olan çalışmalar incelenerek bir model geliştirilmiş, daha sonra ise, katılımcıların (a) algılanan örgütsel destek, (b) işe bağlılık ve iş doyumu düzeyleri ve (c) demografik özellikleri hakkında veri toplamak için bir hizmet işletmesinde survey araştırması yapılmıştır. Aşamalı regresyon analizi sonuçları, varsayıldığı gibi, algılanan örgütsel destek düzeyinin çalışanların işe bağlılık ve iş doyumlarını etkilediği, demografik özelliklerin de örgütsel destek-işe bağlılık ve örgütsel destek-iş doyumu ilişkisini etkilediği; bunun yanı sıra, yapılan tek yönlü varyans analizi ile de, demografik özelliklerin algılanan örgütsel destek, işe bağlılık ve iş doyumu düzeylerini etkilediği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to investigate the impact of employees' organizational support perceptions on job involvement and job satisfaction which are two of work attitudes. Moreover; examining the impact of demographic characteristics on perceived organizational support, job involvement, job satisfaction and the role in moderating the relationship between organizational support-job involvement and organizational support- job satisfaction are purposed. To accomplish these purposes, first of all, the related studies with this subject in literature are examined and according to the findings a model is established; then, a survey research is conducted in a service firm to collect the data on (a) level of perceived organizational support, (b) job involvement and job satisfaction and (c) demographic characteristics of participants'. As predicted, the results of stepwise regression analysis show that perceived organizational support affects the level of job involvement and job satisfaction, and also, demographic characteristics affect the organizational support-job involvement and organizational support-job satisfaction relationships. Moreover; the results of one-way ANOVA show that demographic characteristics have an impact on the level of perceived organizational support, job involvement and job satisfaction. VI