TL hazine bonosu hesaplamaları ve Türkiye'de uygulanan yöntemler
TL treasury bond calculations and methods applied in Turkey
  1. Tez No: 130081
  2. Yazar: TUĞBA YURDAGEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KABAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Hazine Bonosu işlemleri, yatırımcı için en yüksek getirili yatırım aracı olmasından dolayı Finans Kurumları, Kurumsal ve Bireysel Yatırımcılar için portföylerinin vazgeçilmez bir parçası olmaktadır. Türkiye'de yaklaşık 175 katrilyon TL iç borç stoku bulunmaktadır. Yüksek borçlanma ihtiyacı nedeniyle enflasyon oranlarının üstünde oranlar ile Hazine borçlanmayı sürdürmektedir. Hazine Bonoları gerek Hazine garantili olmaları ve yüksek getiriye sahip olmaları, gerekse kolay ulaşılabilir ve ikinci piyasada anında paraya çevrilebilme özellikleri ile cazibesini sürdüreceğe benzemektedir. Çalışmamda Hazine Bonosu İşlemlerinin nasıl yapıldığı, hesaplandığı, muhasebeleştirildiği ve vergilendirildiği hakkında bilgilere de yer verilmiştir. Bu çalışmada, TL Hazine Bonolarının işleyişi, hesaplanması, Türkiye uygulamaları ile ilgili her türlü çalışma incelenmiş ve yazılı kaynaklar ile bizzat bu işlemleri yapan kişilerin bilgileri birleştirilerek değerlendirilmiştir. Çalışmanın ana amacı Türkiye piyasalarında Hazine Bonosu işlemlerinin nasıl gerçekleştirildiğinin analiz edilmesidir. Bu amaçla öncelikle konu ile ilgili kaynak taraması yapılarak konu bilimsel yönden ele alınmış, daha sonra uygulamalarına değinilmiştir. Bu verilerden hareketle, çalışmada önce tanım ve kavramlara yer verilmiş ve bu kavramlardan hareketle hesaplamalar ve uygulama örnekleri ile konu detaylandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Since the Treasury Bond transaction is the highest return for the investor, Financial Institutions have become never abandoned part of the portfolio of Institutional and Individual Investors. At the end of May 2003, domestic debt stock level has reached 174 quadrillion TL, which makes the half of Gross National Product As there is always need for high debt, Treasury pursues to make debts higher than inflation rates. Treasury Bonds seem to pursue its attractiveness since they have guarantee from Treasury, they have high return, they are easily accessible and they are convertible to cash at the second market. In my study I included information on how Treasury Bond transactions are done, how they are calculated, how they are booked, and how taxes are related. In this work, all studies related to TL Treasury Bond transaction, calculation and applications in Turkey are examined and evaluated according to the written texts together with the information given by the individuals doing these transactions. The main purpose of the work is to analyze how TL Treasury Bond transactions are realized in Turkey. With this point of view, subject is considered scientifically, the treated with applications. In the light of these data, the concepts are definitions are given at first and afterwards, the subject is detailed with calculations and application examples. VI