Mütteşebbislerin yatırım portföylerinin yönetimi maliyet-kar analizi
Management of investment portfolios of entrepreneurs cost-profit analysis
- Tez No: 130083
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Müteşebbislerin sahip oldukları fonları fînansal piyasalarda değerlemeye başlamaları ile birlikte, yatırım araçlarından oluşan portföyler ve müteşebbisin amacını gerçekleştirmek için yaptığı girişimlerin tümü olarak değerlendirebileceğimiz portföy yönetimi gittikçe önem kazanmaktadır. Portföy yönetimi, müteşebbislerin fonlarının yönetiminde kullanabilecekleri bir yaklaşımdır. Dolayısıyla müteşebbisler işletmelerinde birikmiş fonlarını bir portföy oluşturmak suretiyle daha iyi değerlendirebilirler. Yatırım araçlarının oldukça çeşitlilik kazandığı günümüzde, portföy yaklaşımı kullanılmaksızın yapılacak bir fon yönetiminin, bu yaklaşımı kullananlar karşısında dezavantaj sağlayabileceği rahatlıkla ifade edilebilir. Çünkü, portföy yönetimi, belirli bir risk seviyesindeki en yüksek getiriyi veya belirli bir getiri seviyesini en düşük riskle sağlamanın kurallarını saptamaktadır. Portföy yönetiminin en önemli fonksiyonlarından biri risk ve getiri arasında ilişki kurmaktır. Yatırım araçlarının seçimi, büyük ölaüde bu iki unsurun karşılaştırılmasını ve bunlar arasında uygun bir değişimin saptanmasını gerektirir. Bu çalışmanın amacı müteşebbislerin sahip oldukları fonların değerlendirilmesinde kullanılacak alternatif yatırım araçlarının ışığında, portföy yönetimi olarak adlandırılan getiri risk analizinin incelenmesidir. Çalışmada öncelikle müteşebbislerin fonlarını değerlendirebilecekleri fînansal piyasalar üzerinde durulmuştur. Daha sonra portföyde yer alabilecek yatırım araçlarının tanımlamaları yapılmış, portföy yönetimi açısından risk ve getiri kavramları incelenmiştir. Portföy yönetim yaklaşımları ve portföy çeşitleri araştırılmış ve çalışmanın ana bölümünde portföy yönetim süreci ve portföy yönetim stratejileri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Türkiye'de portföy yönetimi üzerine gerçekleştirilen bir uygulamanın analizi ile çalışma tamamlanmıştır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As a result of the entrepreneurs beginning to utilize their accumulations in the financial markets, portfolios composed of bonds & stocks and portfolio management, which is every enterprise that the investor does in order to achieve his goals, are gradually becoming more significant. Portfolio management is an approach, which businesses can use to manage their funds. Therefore entrepreneurs can utilize their fund savings much better provided they create a portfolio. It can very easily be stressed that at a time as today when investment means are so varied, a fund management without a portfolio approach will cause a disadvantage compared to businesses using this approach. Because portfolio management is determining the rules to provide the greatest income at a specific level of risk or a specific income level with the least risk. One of the most important functions of portfolio management is to set up a relationship between risk and income. The choice of investment means mainly requires a comparison of these two elements and a determination of an appropriate change between them. The purpose of this study is to examine income risk analysis called portfolio management in the light of alternative investment means that will be used in the utilizing of the entrepreneurs' financial savings. Within the study, priority was given to the topies those would contribute to entrepreneurs in managing portfolios in financial markets. Thereafter the definitions of the means that can take place in the portfolio have been made; risk and income concepts have been examined in the point of view of portfolio management. Portfolio management approaches and portfolio types have been investigated and in the main section of the study, the process of portfolio management and strategies of portfolio management have been analyzed. The study has been concluded with an analysis of an implementation on portfolio management in Turkey.