Örgütlerde dönüştürücü (transformational) önderlik yaklaşımı ve İzmir'de bir hazır yemek işletmesindeki uygulamaları
Transformational leadership and a practice in meal sector in İzmir
- Tez No: 130094
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPARSLAN USAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
ÖRGÜTLERDE DÖNÜŞTÜRÜCÜ (TRANSFORMATIONAL) ÖNDERLİK YAKLAŞIMI ÖZET Değişim ve yeniden yapılanma, güncel örgütleri tanımlayan en önemli kavramlar arasında yer almaktadır. Çevresel belirsizlik, hızlı ve beklenmedik değişimler, bu kavramların önemini her geçen gün artırmakta ve örgütleri bir dönüşüm (transformation) ile sonuçlanabilecek yapısal değişikliklere zorlamaktadır. Örgütlerde dönüşüm süreci, vizyon sahibi ve yenilikçi önderler tarafından yerine getirilebilir. Dönüştürücü önderler olarak tanımlanan bu önderler, örgütün çıkarlarını kişisel çıkarlarının üzerinde tutan, kendisini sürekli yenileyen bireylerin bulunduğu örgütler yaratarak, dönüşüm için gerekli koşulları hazırlamaktadırlar. Bu çalışmada, dönüşüm yönetimi sürecinde önemli bir rol oynayan dönüştürücü önderlik yaklaşımı ve bu önder davranışının çalışanların işlerinden ayrılma kararlarına etkisi üzerinde odaklanılmıştır. Anahtar Kelimeler; Değişim, Dönüşüm, Dönüştürücü, önderlik, Yeniden Yapılanma, Yönetim.ABSTRACT Change and restructuring are among the most important concepts defining today's organizations. Environmental uncertainity, rapid and prompt changes have been increasingly rising the importance of these two concepts and have been forcing the organizations to change os structurally, thereby leading to transformation process. Trans-formation process in the organizations can be done by the visionary leaders. These leaders, who can be labelled as transformational leaders, prepare the conditions required for transformation by creating the groups which are comprised of members who put the group interests over their individual interests and always renew them-selves. This study will analyze the transformational leadership that plays an important role in the transformational management process. Key Words; Change, Transformation, Transformational, leadership, Restructuring, Management. Vll
Özet (Çeviri)