Yönetim bilgi sistemlerinin demirbaş malzeme yönetimi için tasarlanması ve örnek bir uygulama
Management information system design in hospitals for fixed assets management and an exemplary application
  1. Tez No: 130098
  2. Yazar: AHMET HALUK ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜZEYME DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET Günümüzde hızla gelişen tıp biliminin neticesi hastanelerin teknolojik yenilenme hızında da belirgin bir artış olmuştur. Teknolojik yenilenme hızındaki bu artış maliyetleri etkilemiştir. Sağlık sektöründe artan maliyetler ise sağlık işletmeleri olan hastanelerin duran varlıklarına ciddi yatırımlar yapmalarına zorlamaktadır. Yapılan bu yatırımlar ve maliyetlerdeki bu artış yapılmış olan yatırımların değerlendirilmesinde yöneticilerin karar alma fonksiyonlarını gerçekleştirebilmeleri için ihtiyaç duyulan bilgilerin üretilmesini gerektirir. Değerlendirilmesi gereken verilerin büyük boyutlarda olduğu bu alanda bilginin işlenmesi için yönetim bilgi sistemlerinin kullanılması bir zorunluluktur. İşletmelerde kullanılacak demirbaş malzeme yönetim bilgi sisteminin, demirbaş malzemenin yaşam döngüsü süresince tüm hareketlerini ve işletme açısından stratejik önemi olan verilerini toplayarak istenen şekilde raporlayabilmesi gerekir. Bu çalışmada hastanelerde ihtiyaç duyulan bir yönetim bilgi sisteminin tasarlanması için yapılması gerekenler ele alınıp uygulanmaya çalışılmıştır. Çalışma üç bölümde ele alınmıştır. Bunun için çalışmanın birinci bölümünde, yönetim bilgi sistemleri hakkında yapılan araştırmalar sonucu elde edilen konu ile ilgili bilgiler verilmiştir. Yönetim bilgi sistemi geliştirme süreci incelenerek teorik alt yapı oluşturulmaya çalışılmış ve dikkat edilmesi gereken hususlar not edilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde işletmelerde duran varlık yönetimi ile ilgili temel bilgiler ve dikkat edilmesi gereken hususlar ile özel olarak sağlık işletmelerinin önem vermesi gereken hususlarda saptamalar yapılmıştır. Varlığın yaşam döngüsü boyunca kayıt edilmesi gereken gider ve gelirleri oluşturan olaylar hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde ise geliştirilerek uygulamaya konulan demirbaş malzeme yönetim bilgi sisteminin tasarım süreci, geliştirme süreci ve geliştirilen yazılımın detayları ile uygulama hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today as a result of rapidly developing medical science, there has been an increase on the technologic turnover speed of hospitals. That increase on technologic turnover speed has affected the costs. Increasing costs in healthcare industry urges hospitals to make significant investments as an healtcare enterprise. Those investments and increase in costs, brings the necessity of production of knowledge needed on realization of the decision making function of management. The gigantic amount of data that must be processed in this era, makes the usage of management information systems (MIS) an obligation. The fixed asset MIS that will be used in an enterprise must collect and report all the actions and strategic data through out the whole life cycle of an asset. In this project, things that must be done in designing and aplication of a such MIS in an hospital are handled. The project is organised in three parts. In the first part of project, general knowledge and concept gained about MIS is given. MIS planning and design process is examined and important issues are noted. In the second part, basic concepts about the fixed asset management in enterprises, special things that must be concerned on healthcare enterprises and hospitals are taken in to front. Events that must be noted as an income or a cost during assets life cycle are informed. In the third part, the draft phase, development phase, details of developed software and application phase about fixed asset management information system project which was developed and put in to practice in Dokuz Eylül University hospital is discussed. VI