ISO 14000 çevre yönetim sistemi ve Avrupa Birliği- Türkiye karşılaştırması
ISO 14000 environmental management system and comparison of European Union-Turkey applications
  1. Tez No: 130111
  2. Yazar: VOLKAN SAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİNAZ GÜMÜŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
ÖZET Günümüzde pek çok ülkede, özellikle de sanayileşmiş ülkelerde kalite ve çevre konuları gittikçe daha çok önem kazanmış, toplumların dolayısıyla işletmelerin, tüketicilerin, hükümetlerin bu konulardaki duyarlılığı daha da çok artmıştır. Anayasamızın 56. maddesi“ Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir ”demektedir. Avrupa Ekonomik Topluluğu sözcüğünden“ ekonomik ”sözü kaldırılmış, Avrupa Ekonomik Topluluğu,“ Avrupa Topluluğu ”olarak anılmaya başlanmıştır. Bu düşünce değişimi, özellikle çevresel korumanın yararınadır. Kalite ve çevre alanlarında yaşanan gelişmelerin birer sonucu olarak, pek çok düzenleme ve yasa uygulamaya konmuştur. İşletmelerin herhangi bir zorlama olmadan gönüllülük esasına dayanarak kurdukları, ISO 14000 Çevre Yönetim Sistemi bu düzenlemeler içinde genel kabul görmüş olanıdır. ISO 14000 Çevre Yönetim Sistemi Standartları, gerek işletmeler gerek ürünler için, çevre faaliyetlerinin analiz edilmesi, denetlenmesi, etiketlenmesi, yönetme sistem ve araçlarının bir bütünlük içinde ele alınmasını sağlar. Bu çalışmada, ISO 14000 Çevre Yönetim Sistemi tüm ayrıntıları ile İncelenmiş, örnek teşkil etmesi amacı ile hem Avrupa Birliği ülkeleri hem de Türkiye' den işletme uygulamalarına yer verilmiştir. Sistemlerin yasalara dayandırıldığını göstermek amacıyla, ülkelerin çevre politikası örnekleri verilerek, çevre politikasına uymanın sistemi kurmada sağladığı kolaylıklara işaret edilmiştir. Çalışmada ayrıca; sürdürülebilir kalkınma, atık yönetimi, çevresel etki değerlendirme konuları da ele alınmıştır. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays, in many countries, especially in industrialized countries, the importance given to quality and environmental issues are increased significently. Furtermore, nations and consequently business enterprises, consumers and goverments concern about these issues increasingly. 56 th instrument of Turkish constitution is as follows :“ Everybody owns the right of living in a healty and stable environment. ”Besides,“ European Economic Community ”is being mentioned as“ European Community ”as a result of having not only an economic aspect but also having long term and targeted initiatives for sustainable development of European Union countries. The variation in thoughts is especially on behalf of the environmental protection. As a result of the developments in the fields of quality and environment, many regulations and directives are in force. Although it's not compulsory ISO 14000 EMS is the most accepted one among these regulations since it's based on the voluntary agreements ISO 14000 EMS standarts provide the required conditions for both of firms and products in analyzing, auditing and labelling environmental activities with a combination of management system and instruments. In this project, ISO 14000 EMS is investigated in details and some applications in Turkey and European countries are explained in order to give an example. Since systems are based on laws, national environmental policies of Turkey and European Union countries are mentioned for pointing out the fact that national environmental policies are providing facilities in setting up a systems. Also, sustainable development, waste management and environmental impact assessment are among the issues that are mentioned in this project.