İşletmelerde tedarik zinciri yönetimi (Tekstil sanayiinde bir uygulama)
Supply chain management: (An application to the textile industry)
- Tez No: 130112
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKİN BARAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Endüstri İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Günümüzde tüm işletmeler, yoğun rekabet koşullarının yaşandığı ve firmaların çeşitli yöntemlerle birbirlerinde farklılaşmaya çalıştığı yeni dinamikleri içeren bir ekonomik anlayışı yaşamaktadırlar. İşletmeler yeni fırsatları sadece müşterileri için değil, iş ortağı olarak tanımladıkları tedarikçileri ile de değerlendirmeye çalışmaktadırlar. Yeni dönemde tedarikçiler, üreticilerle, çıkarları çelişen ve kısa süreli dengeler üzerine kurulu bir ilişkiyi sürdüren bir yapıdan çok, uzun vadeli iş geliştirme olanaklarını birlikte geliştiren ve katma değeri arttırmaya odaklanmış iş ortakları durumuna gelmektedirler. Yeni ekonomik sistemin içerisinde rekabet avantajı getirebilecek ve katma değerli ürünlere olan ihtiyaca cevap verebilecek en önemli unsurlardan birisi, entegre lojistik fonksiyonları, tedarikçiler, aracılar ve dağıtıcılardan oluşan iş ağlan üzerinde yeni olanaklar yaratmak amacıyla kullanılmasıdır. Bu yeni bakış açısı Tedarik Zinciri Yönetimi (SCM - Supply Chain Management) olarak tanımlanmaktadır. Tedarik Zinciri Yönetimi'nin uygulanabilmesi için mevcut tedarik zincirinin analiz edilerek, yapılacak düzenlemelerin nitelik ve nicelik olarak nasıl etki yapacağım önceden saptamak gerekli olacaktır. Bu amaçla, tez içerisinde mevcut işletmelerde karşılaşılması olası güçlükler ve çözüm yöntemleri de ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today all the companies in the world deals with the severe competiton. To overcome this constrain, companies try to follow differentiated products systems and look for a new understanding of dynamic factors in economic environment Companies try to develop new opportunities not only for their customer but also their supplier's partner. Under the new economic system, supplier wants to set up a relation with the producer in such a way that it will stand for higher value added and long term job relations. One of the important factor for the new product in the new economic system creates competitive advantages and higher value added gain is known as the integrated logistic function. This new function can be used for the new possibilities among suppliers, intermediaters and distributors. This system Can be called as“ Supply Chain Management ”Turkey while trying to stimulate industrial development to increase efficiency and more value added product a higher target depending on supply chain management can be set up. New products in this new system can be delivered by using new technology, internet and modern transportation methods so that productivity and cost of it can be competitive in international market. 3># ğîŞ II