Dolaylı yabancı sermaye yatırımları ve dış yatırımcıların Türk sermaye piyasasına çekilmesi
Indirect foreign copital investments and attraction of foreign investors to Turkish copital market
  1. Tez No: 130113
  2. Yazar: ERDEM SAĞLAMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEHA SELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET Gelişmekte olan ülkelerin kalkınmalarının hızlanması, fînansal kaynaklarının artırılması, tasarrufların yatırımlara yönlendirilmesi, sermaye piyasasının işlerlik kazanmasıyla mümkündür. Günümüzde tüm dünyada yaşanan küreselleşme süreci içerisinde bir çok sermaye piyasası, kapılarını yabana yatırımcılara açmaktadır. Bir çok sermaye piyasasında hukuki ve teknik düzenlemeler yapılmaktadır. Bu düzenlemeler ile uluslararası piyasalarla mevcut farklılıkların giderilmesi, uyum sağlanması ve böylece entegrasyonun sağlanması hedeflenmektedir. Bunun sonucu olarak yatırımcıların istedikleri piyasada yatırım yapabilmeleri sağlanacaktır. Yatırımcıların fînansal kararlarında dikkate almaları gereken önemli bir kriter risk faktörüdür. Dolaylı yabancı sermaye yatırımlarında riskin dağıtılması çeşitli biçimlerde yapılacak portföy çeşitlendirmesi ile sağlanabilmektedir. Bu yatırımların potansiyel avantajı ulusal portföylerin risk/getiri oranının iyileştirilmesidir. Bu oranın iyileştirilmesi belli bir risk düzeyinde daha yüksek getiri sağlanması veya belirli bir getiri düzeyinde daha düşük risk elde edilmesine bağlıdır. Uluslararası portföy çeşiflendirmesinin portföy riski ve getirişi üzerindeki etkisini inceleyebilmek amacıyla, dolaylı yabana sermaye yatırımlarında portföy riskini oluşturan bileşenlerin çeşitlendirme üzerindeki etkileri ve uluslararası çeşitlendirmenin sağladığı yararlar grafiklerle açıklanmıştır. Bu çalışmada, gelişmiş sermaye piyasalarının dünya piyasasına entegre olduğu ve gelişmekte olan sermaye piyasalarına yatırım yoluyla portföy çeşitlendirmesinden sağlanacak faydanın daha da artırılabileceği ortaya konulmuştur. Türkiye'nin bazı gelişmekte olan piyasalarla korelasyonlarının, dolaylı yabancı sermaye yatırımları açısından bir avantaj olduğu açıklanmıştır. Ayrıca çalışmada gelişmekte olan piyasalar içerisinde Türkiye, çeşitli faktörler açısından değerlendirilmiş ve sonuç kısmında, dolaylı yabancı sermayeyi artırmak için en uygun çözüm yollan belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Speeding up the pace of development is possible through increasing financial sources, turning personal savings into more profitable investments, and giving major role to capital markets in the financial markets of the developing countries. In the era of globalization, today, many capital markets change their laws and regulations, make technical improvements just to make these markets seem more attractive to foreign investors. By this way they can achieve reduction in discrepancies among markets, harmonization and consequently integration with the international capital markets. Hence, investors will be able to invest in any market mey would like Systematic risk factor is a major criteria that must be considered by investors in their final financial decisions. Elimination of risk in foreign indirect capital investments is done by using various portfolio diversification methods. A potential advantage of these investments is improving the risk/return ratio of domestic portfolios. Improving this ratio depends on either getting a higher return at a certain level of risk or a lower risk at a certain level of return. With the purpose of analyzing the impact of international portfolio diversification on portfolio risk and return, mis study demonstrates the effects of portfolio risk factors in foreign indirect capital investments on diversification and advantages of international diversification by using graphics. A discussion on how developed capital markets are more integrated to the world market and by investing in developing capital markets how the benefit of international diversification will increase is presented in this paper. The fact mat Turkey having with some other developing countries turning out to be an actual advantage for foreign indirect capital investments for Turkey is also discussed. In addition; Turkey as a newly developing market, has been evaluated by using various factors and proper solutions to increase foreign indirect capital investments in Turkey are stated in the conclusion chapter.