A Comparative approach to American and Balkan Political Cultures from a romanian perspective
Bir roman perspektifinden Amerikan ve Balkan siyasal kültürlerine karşılaştırmalı bir yaklaşım
- Tez No: 130114
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Siyasal Bilimler, American Culture and Literature, Political Science
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
TÜRKÇE ÖZET Amerikan kültürü, hem Amerikalı hem de yabancı bilim adamları tarafından Amerikan toplumunun siyasi temellerine yakın biçimde konumlandırılmıştır. Alexis de Tocqueville ile başlamak üzere pek çok ünlü bilim adamı bu kültürdeki medeniyet (civic) yapıtaşını ve Amerikan kültürünün gelişiminde oynadığı merkezi rolün üzerinde durmuştur. Bu açılardan, demokrasinin siyasi kültürü Gabriel Almond ve Sydney Verba tarafından yazılan Civic Culture-Political Attitudes And Democracy In Five Nations adlı eserde başarılı biçimde ifade edilmiştir. Amerika Birleşik Devletleri katılımcı siyasi kültürün örneği olarak görülmüş ve bu anlayış Robert D. Putnam'ın deyişiyle medeniyet yapıtaşının (civic bond) gevşemeye başladığı anlamına gelen Amerikalıların gittikçe“yalnız bowlingci”haline geldiğini belirtmesine kadar da değişmemiştir. Bu çalışmada, söz konusu teorilere; bir taraftan Romanya' daki benzer gelişmelere ilişkin istatistiksel veriler, diğer yandan siyasi kültürdeki 'siyasi' terimine farklı yaklaşımlar olmak üzere iki ayrı perspektiften yaklaşılacaktır. Sonuç olarak, bu tez bazı temel kavramlar bağlanımda, pratik ve teorik bağlamda önemli derecede değiştirilmek suretiyle ele alındığında Amerikan siyasi kültürünün değer göstergeleri ve bunların farklı yorumlanmasıyla ortaya çıkan sonuçlan irdelemeyi amaçlamaktadır. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The American culture has teen constantly placed by both American and foreign scholars in a close relation with the political foundations of that society. Starting with Alexis de Tocqueville, illustrious scientists have emphasized the strength of the civic bond in that culture and its centrality in the development of the American society. These aspects were to be admirably cumulated in the concept of civic culture, as the political culture of democracy, by Gabriel Almond and Sydney Verba in their reputed Civic Culture - Political Attitudes And Democracy In Five Nations. The United States were to be given as an example of a participative political culture and this impression did not change until Robert D. Putnam managed to demonstrate with a metaphor now famous that Americans were more and more 'bowling alone', meaning that the civic bond was loosening. In this paper, I approach these theories from the double perspective of, on one hand, statistical data on similar developments in Romania and, on the other hand, a different understanding of the very word political in the syntagma political culture. Consequently, this thesis aims at studying the results of a different interpretation of indicators of value regarding the American political culture when fundamental concepts involved are judged in substantially modified practical and theoretical contexts.