Stratejik maliyet yönetimi olarak hedef maliyetleme ve uygulanabilirliğinin incelenmesi
Analyzing the target costing and its applicability as a strategic cost method
- Tez No: 130115
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZET Çalışmada, maliyet yönetimi sistemini bütünleyen yeni yaklaşım ve yöntemlerin, aslında devrim niteliğinde olmayıp, yalnızca evrim oldukları, birim maliyetlerin daha sağlıklı hesaplanmasına yönelik yaklaşımlardan biri olan hedef maliyetlemenin de gerçekte maliyet hedeflemesi olduğu kabul edilmiştir. Maliyet yönetimi ve hedef maliyetleme yöntemine yönelik savunulan kuramsal bilgileri desteklemek amacıyla, İzmir ilinde Türk otomotiv yan sanayii kuruluşu olarak faaliyet gösteren bir işletmede, hedef maliyetleme sistemine ilişkin mevcut uygulama ile sistemin uygulanabilirliği incelenmiştir. Araştırmada, örnek olay yönteminden, yazın taramasından ve soru sorma tekniğinden yararlanılmıştır. Sözkonusu işletmede, ilgili kişilerle yapılan görüşmelerden ve dokümanlardan elde edilen bilgiler, çalışmanın uygulama bölümüne yansıtılmıştır. Örnek işletmede; sistemin, kuramdakine benzer şekilde işlediği ve sistemden beklenilen yararların sağlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study; the new approach and procedures that integrate the cost management has not qualified as revolution, assumed as evolution. One of the ways of calculating the unit costs more accurately is target costing, in reality is accepted as cost targeting. In one of the firms operating as Turkish automotive parts supplier in İzmir has been studied to support the theoretical information about cost management and target costing. In this firm, related to the target costing system, current implementation with the system's feasibility has been examined. In this research, case study, literature review, and interview technique has been used. With the interviews and with the information from the documents recevied by the firm is used in the study. In the firm, it has been shown that the system has been processing like the way in theory and the benefits which have been expected from the system has been gotten. VI