Üniversite öğrencilerinin düşünme stilleri ile kişilik tipleri arasındaki ilişkinin değişkenler açısından incelenmesi
  1. Tez No: 130173
  2. Yazar: MURAT BALKIS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLNUR BAYEZİD IŞIKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırma ile üniversite öğrencilerinin düşünme stilleri ile kişilik tipleri arasındaki ilişkiler ele alınmış, bu değişkenlerin öğrencilerin cinsiyet ve öğrenim gördükleri alan ile ilişkileri incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini, Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesinde ve Güzel Sanatlar Fakültesinin çeşitli bölümlerde öğrenim gören 212' si kız ve 155' i erkek toplam 367 3. sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama araçları olarak, uyarlama çalışması araştırmacı tarafından bu çalışma ile yapılan Kendini Rapor Etme Ölçeği, Düşünme Stilleri ölçeği ve Akademik Benlik Kavramı Ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca, üniversite öğrencilerinin cinsiyet ve öğrenim gördükleri alana ilişkin bilgiler, hazırlanan kişisel bilgi formu ile toplanmıştır. Verilerin analizinde, veri türüne göre, korelasyon r, t testi ve varyans analizi yapılmış, F değerlerinin önemli olması halinde farkın hangi gruplardan kaynaklandığını bulmak için Tukey Testi uygulanmıştır. Ayrıca testlerin uyarlanması açısından gerekli olan istatistiksel işlemler yapılmıştır. Bulgulara göre sanatçı kişilik tipi; yasama, liberal ve anarşik düşünme stilleri ile bağlantılı bulunmuştur. Geleneksel kişilik tipi; muhafazakar düşünme stili ile olumlu bağlantı gösterirken, yürütmeci düşünme stili ile ilişkisiz bulunmuştur. Sosyal ve girişken kişilik tipleri dışsal düşünme stili ile ilişkili bulunmuştur. Araştırmacı kişilik tipi; yargısal ve lokal düşünme stilleri ile ilişkili bulunmuştur. Bu bulgulara ek olarak; sanatçı kişilik tipi ile yargısal, yürütmeci, oligarşik ve lokal düşünme stilleri arasında olumlu, global ve muhafazakar düşünme stilleri arasında negatif bir ilişki bulunmuştur. Geleneksel kişilik tipi; hiyararşik, oligarşik ve liberal düşünme stilleriyle ilişkili bulunmuştur. Sosyal kişilik tipi; yasamacı, yürütmeci, yargısal, oligarşik, anarşik, lokal ve liberal düşünme stilleriyle ilişkili bulunmuştur. Girişken kişilik tipi; yasamacı, yürütmeci, yargısal, hiyerarşik, oligarşik, anarşik, lokal ve liberal düşünme stilleriyle ilişkili bulunmuştur. Araştırmacı kişilik tipi; oligarşik, anarşik ve liberal düşünme stilleriyle ilişkili bulunmuştur. Bağımlı değişkenlerin (düşünme stilleri ve kişilik tipleri), bağımsız değişkenler(öğrencilere ait demografik özellikler) ile olan ilişkilerine yönelik olarak ise şu bulgular elde edilmiştir: Düşünme stilleri ile cinsiyet ve öğrenim görülen alan arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamakla birlikte, kişilik tipleri ile cinsiyet ve öğrenim görülen alan arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır.Araştırmada elde edilen bulgular, eğitimsel açıdan değerlendirilmiş ve eğitimcilere, mesleki danışmanlara, psikolojik danışmanlara, organizasyon yöneticilerine ve araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimler: Düşünme Stilleri, Kişilik Tipleri, Cinsiyet ve Öğrenim görülen alan
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the thinking styles of the univeersity students and their personality types have been examined. The connection of these variable: with the students' gender, and with their major fieldsof study have been scrutinized. The student body attending various departments of Buca the Faculty of Education and of Fine Arts Faculty make up the student population of this research work.. The students participated in this tsudy are 367 in number and 212 of them are females and 155 of the students are males attending third year classes. In this study as a means of collecting data, Self - Directed Search Measurement which has been prepared by the researcher as an adaptation study and Thinking Styles Measurement, and Acadamic Self Concept Measurement employed. In addition, demographic characteristic features of the university students are also picked up on the sheet of forms including personal information data. In the analyses of data collected, depending upon the variety of data gathered t and r correlation tests and variance analyses were performed If F values were significant, Tukey test would be applied to find out the origin of the difference among the student groups. Besides, necessary statistical studies were carried out to adapt the tests. According to the findings; artistic personality type has a connection with legislative liberal and anarchic thinking styles. Conventional personality type has been found to have a connection with the conservative thinking style, but there happens to be no relationship between conventional personality type and executive thinking styles. Social and enterprising personality types are observed to have a connection with the external thinking style. Investigative personality type is found to have a relationship with judical and local thinking styles. In addition to all these findings, there has been found that there is a positive relationship between artistic personality type and judical executive oligarchic, anarchic, local and liberal thinking styles. There happens to be a negative connection between an artistic personality type and global and conservative thinking styles. Conventional personality type proved to have a relevance to hierarchic, oligarchic and liberal thinking style. Social personality type proved to have a relevance to legislative, executive, judical, olgarchic, local, anarchic and liberal thinking styles.Enterprising personality type proved to have a relevance to legislative, executive, judical, olgarchic, local, hierarchic, anarchic and liberal thinking styles Investigative personality type proved to have a relevance to oligarchic, anarchic and liberal thinking styles.Xlll The findings related to the relevance of the dependent variables (thinking styles and personality types) to independent variables (the gender of student and their major fields of study) is shown as follows; statistically though there has been detected no significant connection between the gender and the major fields of the students and thinking styles there has been found out that there is a meaningful statistical relationship between personallity types, gender and major fields of the students. The findings achieved in this study are evaluated from an educational stand point and some suggestions are made for the benefits of educators, career counselors, counselors, of the heads of organization and of reserarchers. Key word: Thinking Styles, Personality Tyepes, Gender and the Major Field of Study.