Dünyada ve Türkiye'de serbest bölgeler ve Antalya Serbets Bölge uygulaması
Free zones in Turkey and in the world and implementation of Antalya Free Zone
  1. Tez No: 130201
  2. Yazar: SVETLANA SHVETS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA AYTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
ÖZET Kuruluş tarihçesi ilkçağa kadar uzanan serbest bölgeler, geçmişteki serbest şehirlerin zaman içinde değişime uğramasıyla meydana gelmiştir. Günümüze kadar çeşitli aşamalar geçirerek, ülkelerin soysal, ekonomik ve ticari durumlarına göre farklılıklar gösteren serbest bölgelerin sayıları hızla artmaktadır. Günümüzde 105 ülkede 880'den daha fazla serbest bölge faaliyet göstermektedir. Türkiye'de 1980'den sonra ihracata dayalı sanayileşme politikaları izlenmeye başlanmıştır. Bu politikalar arasında serbest bölgeler, dış ticareti geliştirme aracı olarak önem kazanmıştır. Günümüzde Türkiye'de 21 serbest bölge faaliyette bulunmaktadır. Türk Serbest Bölgeleri ticari ve üretim yönlü olarak karma bir yapıya sahiptirler. Ülkedeki serbest bölgelerin amaçları ihracat için yatırım ve üretimi arttırmak, yabancı sermaye ve teknoloji girişini hızlandırmak, ekonominin girdi ihtiyacını ucuz ve düzenli bir şekilde temin etmek, yeni istihdam imkanları yaratmak ve dış finansman ve ticaret imkanlarından daha fazla faydalanmak şeklindedir. Türk serbest bölgelerinin ülke ekonomisi üzerinde bir çok olumlu etki yarattığı şüphesizdir. Ancak Türkiye'nin dış ticaret hacminin artırılması ve ihracata dayalı ekonomik kalkınmada yardımcı olması amaçlanan serbest bölgelerin; 1988 yılından bu yana dek sağladığı ciddi avantajlar, muafiyetler, bürokrasisindeki kolaylık ve yıllık verilere göre düzenli olarak artış göstermesine rağmen beklenen faydayı sağlayamamıştır. Yatırım-üretim- ihracat çizgisi içerisinde gelişimi planlanan serbest bölgelerin temel kuruluş amacı, üretim yapıp üretilen malların ihraç edilmesi yönündedir. Ancak işletilmeye başlandığı dönemden beri serbest bölgelerdeki firmaların ithalat ağırlıklı işlem yapmaları ve yapılan ihracatın da yurtiçine yönelik ağırlıkta olduğu görülmektedir ki bu da amaçlanan hedeften oldukça uzaklaşıldığı anlamına gelmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Free zones, which have been establishing since antique years occurred by progressing of free cities. The number of free zones showing discrepancies to each other according to social, economic, and commercial conditions has been speedily increasing by showing different faces. Lately, more than 880 free zones in 105 countries have been performing. After 1980's, export oriented industrial policies were initialized to be implemented in Turkey. Free zones among these policies became so important as a tool for improving the foreign trade. 21 free zones have been performing in Turkey. Turkish Free Zones has complex structure with both commercial and productive sides. The purposes of free zones in Turkey are increasing the investments and production for export, speed the entrance of foreign capital and technology up, supply the inputs of the industry economically in a constant way, creating new employment opportunities and utilizing from foreign financial and commercial opportunities. It is certain that Turkish free zones have several positive effects on the economy of the country. However, free zones that are expected to increase foreign trade volume and expected to assist for export-oriented economic development, provide important advantages, exemptions, easiness of bureaucracy could not show expected utility. Main establishing purpose of free zones is firstly producing goods and than exporting these goods. Unfortunately, it is seen that companies in free zones realized import oriented businesses and exports to the domestic Turkish market. These results claim that planned goals could not be succeeded exactly. VI