Batı Anadolu'daki kutsal alanlardaki Propylon yapıları
The Propylon construction in the holly areas of West Anatolia
  1. Tez No: 130209
  2. Yazar: YAŞAR SERKAL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP MERİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Ön kapı anlamına gelen propylon yapıları kutsal alanların girişlerinde kutsal olanla kutsal olmayan dünya arasında bir geçit vazifesi görmekteydi. Bu geçitler her kutsal alanda bulunmak zorunda olmadığı gibi kutsal alanların dışında agora, bouleuterion, hamam v.d. kamu yapılarında da bulunabilirdi. Propylonlar kapalı ve savunma amacına hizmet etmediği belli olan mimarileriyle diğer girişlerden ayrılmaktaydı. Propylon yapısının kökenine baktığımız zaman Mısır'daki anıtsal tapmak ve mezarların girişlerindeki“pylon”yapılarım görmekteyiz. Fakat muhtemelen anıtsal mimarinin daha ortaya çıkmadığı zamanlarda dahi etrafı basitçe çevrili alanın giriş kısmım hava şartlarından korumak ve gerektiğinde bir bekleme veya ön kabul salonu olarak kullanılmaktaydı. Bir Ege buluşu olarak kabul edilen propylon yapısının Helenlerin doğuyla kurdukları ilişkiler sonucu olarak almış olduğu yapı biçimlerini geliştirerek oluşturmuştur. Ege'de Erken Bronz çağından itibaren görülmeye başlayan propylon yapılan Batı Anadolu'da ilk olarak Troya II tabakasındaki IIc saray propylonun da görülmektedir. Ege'de Bronz çağından sonra Arkaik döneme kadar propylon yapısı görülmez. Batı Anadolu'daki kutsal alanlar için ise Labraunda kutsal alam propylon yapısının tarihi olan (M.Ö. 351-344) Klasik dönem sonu ve Hellenistik dönem başlarına kadar geriye çekilebilmektedir. Batı Anadolu'daki Propylon yapılan basit olarak genelde doğu batı doğrultum, iki nefli küçük bir megaron tarzında yapılardı. Prostylos ve distyl in antis tipi planlann sıklıkla uygulandığı yapılar genelde İon veya Dor düzenindeydi. Üst yapılan ise oldukça sadeydi ve genelde üçgen alınlığa sahip olan bir çatı ile kapatılmıştı. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Propylon which means front door functions as a passage between sanctified and unsanctified world at the antrance of holy areas. These passages not only existedin every holy area but also they were used in agora, bouleuterion, gymnasium and other public places. Propylons differed from other passages in their architecture's being closed and its not serving to purpose of defence. When we look at the origin of propylon construction, we see the pylon construction at the entrances of monumental temples and tombs in EgyptBut probably in the times when the monumental architecture wasn't emerged, there constructions were used to prevent the entrance of the area which was simply surranded from the air conditions and when necessary they were used as waiting or reception salon. The propylon construction accepted as an Aegean discovery was formed as a result of developments in construction forms that Grecian created under the influence of the East. Propylon constructions see since Early Bronze Age, was first seen in lie palace propylon in Troia II layer in west Anatolia. When we look at the Propylon construction history, these constuction didn't exist in Agean until Archaic Age after Bronz Age, but in the holly areas of west Anatolia, the history of Labranda holy area propylon construction (B.C. 351-344 ) can be dated back to the end of the Classical Period and the beginning of Gracian Period. Propylon constructions in west Anatolia were simply East to West directed, made in a style of a little megaron with two nefs.The constructions to which plans like prostylos and distyl in antis were mostly applied, were generally in îon or dor order. Their upper structure; however, were fairly simple and usually closed with a roof having triangular frontal. vn