Bacillus thuringiensis var.thuringiensisin mus musculus karaciğer dokusuna etkisinin histolojik olarak araştırılması
Investigation of the histologic influence of bacillus thuringiensis var. thuringiensis on the liver tissue of mus musculus
  1. Tez No: 13022
  2. Yazar: FATMA GÜL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEVİNÇ KAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
11 ÖZET. Yüksek Lisans Tezi BACILLUS THURINGIWSIS VAR. WURINGIMSIS 'İN MUS MUSCULUS KARACİ?ER DOKUSUNA ETKİSİNİN HİSTOLOJİK OLARAK ARAŞTIRILMASI Fatma GÜL Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabil im Dalı Danışman : Prof.Dr. Sevinç KAROL 1990, Sayfa: 33 Jüri: Prof.Dr. Sevinç KAROL Prof.Dr. Cevat AYVALI Prof.Dr. Ayşe BOŞGELMEZ Bacillus thuringiensis var. thuringiensis'in Mis musculus' a çeşitli yollarla enjeksiyonundan sonra, bu bakterinin karaciğer dokusuna histolojik etkisi incelenmiştir. B.thuring'iensis var. thuringiensis farelere perkutan, subkutan, intraperitoneal, intravenöz, inhalasyon, göz irritasyon ve oral olmak üzere yedi değişik yoldan verilmiştir. Her inokulasyonda yaklaşık olarak mililitrede 2xl08 bakteri kullanılmıştır. Kontrol grubu farelerede aynı yolla distile su verilmiştir. Bakteri kültürü ve distile suyun verilmesinden 1 ay sonra kesilen erkek ve dişi fareler ile 3 ay sonra kesilen erkek ve dişi farelerin karaciğer dokuları alınıp, histolojik preparasyon işlemlerinden sonra daimi preparatlar haline getirilmiş ve ışık mikroskobunda incelenmiştir. Bakteri kültürü verilmiş olan farelerin karaciğer dokuları, kontrol grubu farelerle karşılaştırmalı olarak incelenmiş ve olumsuz bir histolojik etkinin olmadığı gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Mus musculus, Bacillus thuringiensis var. thuringiensis, karaciğer, histolojik etki.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis INVASTIGATION OF THE HISTOLOGIC INFLUENCE OF BACILLUS WURINGIENSIS VAR. THURINGIENSIS ON THE LIVER TISSUE OF MUS MUSCULUS Fatma GÜL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology- Supervisor : Prof.Dr. Sevinç KAROL 1990, Page: 33 Jury : Prof.Dr. Sevinç KAROL Prof.Dr. Cevat AYVALI Prof.Dr. Ayşe Boşgelmez After the inoculation of Bacillus thuringiensis var. thur ingiensis through the several ways to Mis musculus, the infuluence of bacteria was investigated to topically on the liver tissue, B. thuringiensis var. thuringiensis was given to mice as subcutane ous, percutaneous, intraperitoneal, intravenouse, inhalation, oral, eye irritation. In each inoculation, approximately 2xl08 per/ml bacteria were used. The control groups of mice were treated the same way by giving only distilled water.After one and three mounths, male and female mice were dissected, their liver removed and, after rou tine histologic preparation, the tissue were examined under the light microscope. The liver tissues of mice treated with bacteria in seven ways were compared with that of the untreated mice and not any hi s topatho logical influence was observed. KEY WORDS ; Mis musculus, Bacillus thuringiensis var. thuringiensis,