Korno eğitimi üzerine bir inceleme
- Tez No: 130210
- Danışmanlar: PROF. DR. İSTEMİHAN TAVİLOĞLU
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı iki yönlü olarak ele alınabilir. Çalışmamızda önce kısa olarak kornonun yapısal gelişimine ilişkin çabalar, tarihsel olarak ele alınacak ve kornonun özellikleri tanıtılacak, hem de korno eğitimi ile ilgili genel teknik ve pratik bir çerçeve çizilerek, alandaki uygulamalara bir katkı yapmak amacı içinde olunacaktır. Eğitimle ilgili bu inceleme yapılırken, özellikle kornoyla ilgili temel güçlükler ve bunların aşılmasına ilişkin öneriler vurgulanacaktır. Ayrıca müzik eğitiminde ve sanat hayatında tüm müzisyenlerin, özellikle de solo ve zor bir enstrüman çalan kornocuların karşılaştıktan ruhsal ve bedensel stresten ve sahne kaygısından söz edilerek, nedenleri ve başa çıkma yöntemlerinden söz edilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study twofold: First we will briefly review the history of horn design - efforts at refinement of the instrument, transformations and the developments. This review will include a description of the horn and establish a technical and practical background for training in horn-playing in order to contribute to the practice. Secondly, we will review the basic difficulties in horn-playing and suggest solutions. We will emphasize the physical and psychological stress -such as stage fright - in the training and practice of musicians in general and horn-players in particular. VI