Suriyeli göçmenlere yönelik psiko-sosyal destek hizmetleri: Hatay ili örneği
Psychosocial support services for syrian refugees: The case of Hatay province
- Tez No: 983037
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN EJDER TEMİZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE KAHRAMAN ERSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, zorunlu göçün psikososyal etkilerini ve Suriyeli göçmenlere yönelik sunulan destek hizmetlerinin işlevselliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. 2011 yılında başlayan Suriye iç savaşı sonucunda Türkiye'ye yoğun bir göç dalgası yaşanmış, özellikle sınır illerinden biri olan Hatay, bu göç hareketinden doğrudan etkilenmiştir. Savaş, yerinden edilme, kayıplar ve belirsizlik gibi travmatik deneyimler, göçmen bireylerde ciddi psikososyal sorunlara yol açmakta ve bu durum, psiko-sosyal destek hizmetlerinin önemini artırmaktadır. Bu çalışmada, Hatay ilinde yaşayan 18-65 yaş aralığındaki Suriyeli bireylerin karşılaştıkları psikolojik sorunlar, sosyal uyum süreçleri ve bu bireylere yönelik sunulan psiko-sosyal destek hizmetlerinin kapsamı ve etkinliği analiz edilmiştir. Araştırmanın yöntemi, nitel araştırma desenine dayanmakta olup, veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Etik kurul onayı doğrultusunda gerçekleştirilen saha çalışmasında, katılımcılarla derinlemesine görüşmeler yapılmış ve elde edilen veriler tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, Suriyeli göçmenlerin ciddi düzeyde travma, depresyon, anksiyete ve sosyal dışlanma gibi sorunlar yaşadığını ortaya koymaktadır. Psiko-sosyal destek hizmetlerinin bu sorunlara müdahaledeki etkinliği ise sınırlı kalmakta, özellikle hizmetlerin sürekliliği, erişilebilirliği ve kültürel yeterliliği konularında önemli eksiklikler tespit edilmiştir. Yerel düzeydeki uygulamaların niteliği, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimlerin koordinasyon düzeyi ile doğrudan ilişkili olarak değişmektedir. Sonuç olarak, Suriyeli göçmenlerin psiko-sosyal ihtiyaçlarının karşılanmasında mevcut hizmetlerin yetersizliklerini ortaya koymakta ve daha kapsayıcı, erişilebilir ve sürdürülebilir müdahale modellerinin geliştirilmesine ihtiyaç olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the psychosocial effects of forced migration and the functionality of support services provided to Syrian refugees. The Syrian civil war, which began in 2011, resulted in a massive wave of migration to Turkey, with Hatay, one of the border provinces, being directly affected by this migration movement. Traumatic experiences such as war, displacement, loss, and uncertainty lead to serious psychosocial problems in migrant individuals, highlighting the importance of psychosocial support services. This study analyzes the psychological problems faced by Syrian individuals aged 18-65 living in Hatay province, their social adaptation processes, and the scope and effectiveness of the psychosocial support services provided to these individuals. The research method is based on a qualitative research design, and a semi-structured interview form was used as the data collection tool. The fieldwork, conducted in accordance with the ethical committee's approval, involved in-depth interviews with participants, and the data obtained were evaluated using thematic analysis. The research findings reveal that Syrian refugees experience serious levels of trauma, depression, anxiety, and social exclusion. The effectiveness of psychosocial support services in addressing these issues is limited, with significant shortcomings identified, particularly in terms of the continuity, accessibility, and cultural adequacy of services. The quality of local-level interventions varies in direct relation to the level of coordination among public institutions, civil society organizations, and local governments. As a result, it highlights the inadequacy of existing services in meeting the psychosocial needs of Syrian refugees and emphasizes the need to develop more inclusive, accessible, and sustainable intervention models.