Veri zarflama analizinde yeni karar destek sistemi
The new decision making system in data envelopment analysis
  1. Tez No: 371609
  2. Yazar: AMİN MİRZAPOUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KURT, PROF. DR. ADNAN SÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İstatistik, Industrial and Industrial Engineering, Statistics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Veri zarflama analizinde (VZA)girdi ve çıktı yönlü modelleri çalıştırdıktan sonra etkinlik değerlerinin yanı sıra etkinlik değerine ulaşılabilmesi için girdi ve çıktıların hedef değerleri de belirlenir. Ancak hedef değerler karar vericinin önceden belirlediği aralıklar içerisinde değilse veya belirlenen bu hedef değerlerine ulaşılması mümkün değilse etkinliğe ulaşılması mümkün olmayabilir. Etkinliğe ulaşılmasında hedeflenen değerlerin istenilen aralıklar ve kısıtları dikkate alan bir Veri zarflama analizi modeli bulunmamaktadır. Sık kullanılan EMS ve DEAP programlarında bu sorunun çözümü için herhangi bir yöntem geliştirilmemiştir. Bu çalışmada bu eksikliğin giderilmesi için Kourosh ve Arash yönteminden (KAM)yararlanılarak bir Veri Zarflama Modeli geliştirilmiştir. Yeni modelin oluşturulması için KAM yöntemine başvurularak, belirlenen değişkene (çıktı veya girdi) sınır için aralıklar ekleyerekkarar vericinin etkinliğini sağlayan diğer girdi veya çıktıların sonuçlarının nasıl değiştiği incelenmiştir.Büyük boyutlu problemlerin çözümü için KAM modeli için geliştirilen EXCEL solver programı hazırlanmıştır. Ayrıca geleneksel veri zarflama analizi modellerinden olan toplamsal modelin sonuçları KAM modelinin sonuçları ile karşılaştırılarak KAM modelinin avantajlı olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
After running input and output oriented Data Envelopment Analysis (DEA) on models, efficiency scores were determined. In addition, DEA models give us target scores too to reach to efficiency scores. However; sometimes the target scores are not in the intervals that are determined before or goals is not possible to reach, so obtained results will not be realistic. There is not a data envelopment analysis model to taking targets into desired ranges and constraints to achieving efficiency. Frequently used EMS and DEAP methods has not been developed any method for solve this problem. If desired constraints add in DEA normal models, ideal results cannot be obtained. For solving the problem, Kourosh and Arash Method (KAM) has been utilized. For creation of new model, the properties of KAM have been considered. In order to reach the thesis goal,suggested constraints were added to KAM mathematically and behavior of the other input and output changes are examined. For the analysis of large scale problems KAM model was developed in EXCEL Solver software. in addition, the additive model results,one of the data envelopment analysis models compared with KAM model results and advantages of KAM model has been shown.