Türkiye ve Avrupa Birliği'nde kişisel verilerin korunması ve uygulanacak hukuk
Protection of personal data and applicable law in Turkey and the European Union
  1. Tez No: 727466
  2. Yazar: OZAN BARIŞ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAHİT AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Çalışmanın temel amacı Türkiye ve Avrupa Birliği'ndeki kişisel verilerin korunması ile ilgili düzenlemeleri karşılaştırmak ve mevzuatlar arasındaki benzerlikler ile farklılıkları ortaya koymaktır. Özellikle Genel Veri Koruma Tüzüğü'nün bölgesel kapsam maddesi doğrultusundaki sınır ötesi etkisinin milletlerarası özel hukuk kuralları kapsamında Türkiye'deki mevzuatı ve pratik hayatı ne kadar etkilediğini araştırmaktır. Çalışma, kişisel veri kavramı ve tarihçesini detaylı bir şekilde verdikten sonra Türkiye ve Avrupa Birliği'ndeki güncel mevzuatı irdelemiş, milletlerarası özel hukuk kuralları kapsamında kişisel verilerden kaynaklı çıkan uyuşmazlıkların nasıl çözümlenmesi gerektiğini ve hangi hukukun uygulanması gerektiği konularında yol gösterici olmuştur. Çalışma, Genel Veri Koruma Tüzüğü'nün sınır ötesi etkisinin olası sonuçları ile ilgili görüşleri ortaya koymuş ve milletlerarası usul hukuku kuralları doğrultusunda Türk mahkemelerinin yetkisi ve yabancı mahkeme kararlarının tanınması ve tenfizi konularına değinmiştir. Teorideki ve uygulamadaki kişisel verilerin korunması konseptini birtakım belirli yargı kararları ile beraber aydınlatmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to compare the regulations on the protection of personal data in Turkey and the European Union and to reveal the similarities and differences between the regulations. In particular, in line with the regional scope article of the General Data Protection Regulation, it is to investigate how much the cross-border effect affects the legislation and practical life in Turkey within the scope of international private law rules. After giving the concept and history of personal data in detail, the study examined the current legislation in Turkey and the European Union, provided guidance on how to resolve disputes arising from personal data within the scope of international private law rules and which law should be applied. The study put forward the views on the possible consequences of the cross-border effect of the General Data Protection Regulation and touched upon the jurisdiction of Turkish courts and the recognition of foreign court decisions in line with the rules of international procedural law. It has illuminated the concept of protection of personal data in theory and practice, together with some specific judicial decisions.