İşletmelerde çevre yönetim sistemlerinin yeri, önemi ve uygulanması
Role, importance and application of environmental management systems for businesses
- Tez No: 130283
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN UYGUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Doğal çevre ile ilgili ulusal sınır tanımayan sorunların büyümesi, müşterilerin ve toplumun artan beklentileri sonucu, işletmeler, faaliyetleri esnasında çevreye verdikleri zararı en aza indirmek ve doğal kaynakların kullanımında tasarruf sağlamak amacıyla çevre yönetim sistemleri kurmakta ve böylece çevresel etkilerini kontrol altında tutmaya çalışmaktadır. İşletmenin neden olduğu çevresel etkilerin de o işin bir parçası olduğu düşünüldüğünde çevre yönetiminin de tıpkı üretim, pazarlama, insan kaynakları, finans yönetimi gibi bir iş meselesi olduğu kabul edilmelidir. Bu çalışmanın üzerinde odaklandığı soru, işletmenin çevre yönetim sistemi aracılığıyla çevresel etkilerini bir iş meselesi gibi nasıl yöneteceğidir. Bu sorunun cevabını araştırabilmek için öncelikle işletme çevresinin, işletmenin çevresi ile etkileşiminin ve doğal çevrenin işletme çevresi içindeki yerinin açıklanmasına çalışılmıştır. Daha sonra, işletmenin doğal çevre ile etkileşiminden doğan çevre yönetim sisteminin tanımlanması, gelişme aşamalarının, işletmeye sağlayabileceği katkıların ve gelecekte önem kazanacak olan çevre yönetimi stratejilerinin açıklanması uygun görülmüştür. Çevre yönetim sisteminin nasıl kurulabileceği ve uygulama adımlarının neler olduğu sorularına cevap aranmıştır. Bu aşamada uygulama esnasında karşılaşılan bazı zorluklar da açıklanmıştır. Çalışmanın gerçek hayattan bir çevre yönetim sistemi uygulama örneği ile tamamlanması uygun görülmüştür. Böylelikle çevre yönetim sisteminin başlangıç çalışmalarından itibaren kuruluş ve uygulama aşamaları örneklenmiş ve anlatılan teorik bilgilerin somutlaştırılmasına çalışılmıştır. Bu açıklamaların ışığında, çevre yönetim sisteminin işletmenin yönetim stratejileri ile bütünleştirilmesi gereken bir konu olduğu ve ancak böyle ele alındığında işletmeyi geleceğe taşıyan ve sürdürülebilir bir dünyanın kapılarını açan bir yeşil yönetim stratejisine dönüşebildiği sonucuna varılmıştır. Çalışmanın son bölümünde, çevre yönetim sisteminden beklenen bu faydalarının elde edilebilmesi için işletme yöneticilerine, ülke yönetimlerine ve tüketicilere bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Growing environmental problems that don't recognize national borders and increasing expectations of customers and society lead businesses to implement environmental management systems in order to minimize environmental damage caused and provide savings in natural resource usage. Since environmental impacts of an institution can't be thought seperately from that business, environmental management should be accepted as a business issue like production, marketing, human resources management and financial management The purpose of this study is to answer the question of how an institution would manage its environmental impacts as if they are business issues. In order to answer this question, firstly it is tried to explain business environment, interaction between business and its environment and importance of natural environment in business environment. Then, environmental management system is identified; its development stages, benefits and future strategies are explained. The answers are looked for the questions of how it is set up and what the implementation steps are. At this stage, some difficulties that are encountered during implementation steps are also explained. The study is completed by a real example of environmental management system implementation. By this way, setting up and implementation steps of an environmental management system have been concretized after the theoretical imformation given. In the light of these explanations, it Is concluded that, environmental management system should be integrated with the business administration strategies and this is the only way for businesses to carry themselves to future with the help of green management perspective that is the key Jbr a sustainable world. The study came to an end by some suggestijpspo managers, governments and consumers in order to catch these ejpjfped benefits of an environmental management system. s? *?