Eğitim hizmetlerinde etkinliğin sağlamasında uzaktan eğitim: Türkiye'de yüksek öğrenim hizmetleri için bir model önerisi
Distance education for providing effectiveness in education services: A model proposal for high education in Turkey
  1. Tez No: 130292
  2. Yazar: HİKMET ORAY YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN ALTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 316
Özet
ÖZET Ülkelerin kalkınma düzeylerinin önemli belirleyicileri hiç şüphesiz teknoloji ve eğitimdir. XX. ve yaşadığımız XXI. yüzyılda teknoloji hızla değişirken eğitimide beraberinde değişime zorluyor. Nitekim, teknolojideki gelişmeler dünya üzerinde bir çok değişikliği beraberinde getirdi ve getirmeye de devam ediyor. Küreselleşme ile birlikte düşünüldüğünde bunların en önemlisi şüphesiz sınırların kalkmasıdır. Sınırların kalktığı bu yeni düzende“ yeni ekonomi”olarakta adlandırılan“online ekonomi”gelişmişliğin belirleyici unsurudur. Yeni ekonomi bilişim sektöründeki gelişmelere dayanırken, bilişim sektörü de en önemli kolu olan internet sayesinde gelişmektedir. İnternet maliyet düşürücü etkisi ve hızı ile dünyanın dört köşesine yayılmakta ve eski kurum ve kuruluşları değişime zorlamaktadır. Değişimin hızlı yaşandığı sektörlerden biride şüphesiz eğitim sektörüdür. İnternetin etkisiyle geleneksel eğitim modelleri değişime uğramaktadır. Uzaktan eğitim, online eğitim, ömür boyu eğitim, hızla eğitim kavramının içeriğine yerleşmektedir. İnternet eğitim teknolojilerine katkıda bulunmakta; bilgi kaynaklarını arttırmakta, öğrencilerin kendi ve öğretmenleri ile aralarındaki iletişimi kolaylaştırmaktadır. İnternetin sağladığı çoklu ortam ve etkileşimli eğitim olanakları öğrencilere değişik olanaklar sunarken eğitim-öğretim sektörünü de derînden etkilemektedir. Ancak internetin eğitimi tamamen değiştirdiği gibi bir yargıya kapılmakta hatalıdır. Çünkü değişim yavaş, zorlu ve maliyetlidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY One of the important determinants of countries" development levels is no doubt technology and education. In the 20. Century and the current 21. Century which we live, while the technology evolves rapidly, it also forces education to change. For instance, the developments in technology brought several changes in the World and it still continues to bring. When it is thought globalization with together, the most important one of these is sure the elimination of the borders. In the new system, which the borders eliminated, the new economy, which is also known as online economy, is the main determinant of the development. While the new economy depends on the improvements in IT sector, IT sector is developing by the main branch of it, the internet. With the cost reduction effect ant the speed of internet, it spreads all over the world and forces the old institutions and organizations to change. On of the most rapid changing sector is surely the education sector. By the effect of internet, the traditional education models evolve. Long distance education, online education, whole life education rapidly takes place in the concept of education. Internet improves education technologies, increases the information sources, and helps the communication between students themselves and their teachers. While, the network environment and the interactive ediMmon opportunities that internet ensures, gives students dm&nt opportunities, it deeply affects the education sector. But it wc|jljDj- be wrong to decide such an idea that internet totally changjşsjfthe education because evolution is slow, difficult and costly. VI