Avrupa Birliği'nin turizm politikaları ve seyahat acentelerinin Avrupa Birliği'ne bakış açılarının değerlendirilmesi
The European Union's tourism policies and evaluation of the travel agencies views on the Euroen Union
  1. Tez No: 130293
  2. Yazar: İLKAY TAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZKAN TÜTÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; Avrupa bütünleşmesi ve Dünya turizmi başlığı altında Avrupa Birliğinin gelişim süreci, kurumsal yapısı, Avrupa Birliği hukukunun kaynakları, karar alma usulleri ve Avrupa Birliği politikaları yer almaktadır. Birinci bölümde ayrıca, turizmin dünya ekonomisindeki yeri, Avrupa Birliği'nin dünya turizmindeki yeri ve turizmin Avrupa Birliği ekonomisindeki yeri ele alınmıştır. İkinci bölümde, Avrupa Birliği'nin turizm politikaları ele alınmıştır. Bu bağlamda AB'nin turizm politikasının unsurları ve turizm politikasının gelişimi ortaya konulduktan sonra; turizm alanında bilgi değişimi ve bilginin yayılması, paket seyahat, paket tatil, paket tur, devre mülk, hava yolcularının haklan ve korunması gibi Avrupa Birliği'nin turizmi doğrudan etkileyen faaliyetleri ve ayrıca ekonomik ve parasal birlik, vergi politikası, rekabet politikası gibi AB'nin turizmi dolaylı olarak etkileyen faaliyetleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Ege Bölgesi'nde Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Bölge Yürütme Kurulu'nun bulunduğu merkezlerdeki seyahat acentelerinin Avrupa Birliği' ne bakış açısı konulu bir anket çalışmasının sonuçlan ortaya konulmuştur. Bu anket çalışmasında Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde seyahat acentelerinin Avrupa Birliği ve Türkiye ilişkilerine yönelik tutumlarını belirlemek amaçlanmış ve bu çerçevede Avrupa Birliği-Türkiye ilişkilerinin Türk turizmine etkileri çeşitli istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is composed of three main parts. The first part includes the development process, institutional structure, decision-making procedures and the policies of the European Union and legal sources of the Community Law. The place of tourism in the world economy, the place of European Union in the world tourism and the place of tourism in the European Union economy are the other issues that are handled in the first part. In the second part; mainly tourism policies of the European Union are discussed. In this context after envisioning the elements and development of the European Union's tourism policy the Union activities that directly affect its tourism such as information exchange and dissemination of knowledge in the field of tourism, package travel, package holiday, package tour, time share properties, the rights of airway passengers and protection of these rights are handled. Lastly, the European Union activities that indirectly affect its tourism like economic and monetary union, taxation policy, competition policy are envisaged. In the scope of the last part, the results of the questionnaire conducted to the travel agencies located in the centers where there exist Executing Boards of Turkish Travel Agencies Union are elaborated in order to evaluate views of these agencies on the European Union. It is intended to determine attitudes of the travel agencies about the relations between European, Union and Turkey. In this context, impact of European Union-Turkey relations on Turkish tourism is tried to be analyzed through the usage of various statistical methods.