Arap dilinde isim tamlaması Kur'an-ı Kerim'de kullanılışı
Annexation in Arabic and its usage in Holy Quran
- Tez No: 130296
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ELMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Religion, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET“Arap Dili'nde isim Tamlaması ve Kur'an-ı Kerim'de Kullanıla ı”isimli bu çalışmamızda Arapça dil kurallarından olan“İsim Tamlaması (İzafet)”incelenerek konu etraflıca ele alındı. isim Tamlaması ve Kur'an-ı Kerim'de kullanıl: ile ilgili bu araştırmada ilk dönemden itibaren günümüze kadar yazılan Arap Dili eserleri, Kur'an-ı Kerim tefsir kaynakları ulaşabildiğimiz ölçüde gözden geçirildi. Nahiv ile ilgili eserlerde isim tamlaması örneklerle tespit edildi. Her konu ele alındıktan sonra Kur'an-ı Kerim'deki kullanımına örnek olması için ilgili ayetler sunuldu. Bu yapılırken başta Kur'an-ı Kerim, Kur'an-ı Kerim'in i'câzı ile ilgili eserler ve tefsir kaynaklarına müracaat edildi. Tezimiz, giriş, iki bölüm ve sonuç'tan oluşmaktadır. Girişte; Arap dil çalışmaları hakkında özet bir bilgi verildi. Birinci bölümde; manevî ve lafzî isim tamlamaları incelenerek bunlarla ilgili örnekler verildi. Daha sonra da isim tamlamasının diğer unsurları incelendi. İkinci bölümde; mü tekellim yâ'sı ve bununla ilgili konular örnekler verilerek ele alındı. Sonuçta ise; bu çalışmadan elde edilen sonuçlar anlatıldı. VIII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis called“Annexation in Arabic and its Usage in Holy Quran”, we dealt with“Annexation”of the Arabic Grammer in detail. In t his r esearch, wet ried toe heck o ver Holy Quran, w orks o f T afsir ( The Quranic Commentaries) and Arabic Literature written starting from the earliest times uptill now, as much as possible. Examples of Annexation were found in Cyntax (Nahiv) sources. Having stuied the subject matter, sample verses were also presented from the Quran. In order to do this, firstly we used Quran, Tafsir Sources and İnimitability of Quran (İ'cazu'1-Kur'ân) works. Our thesis consist of an introduction, two parts and a conclusion. İn the introduction we gave a summary about the works of Arabic Literature. The“Logical Annexation”and“The (Merely) Verbal or Grammatical Annexation”were investigated and related samples presented in the first part. İn the second part we dealt with the“Pronominal Suffix ( tf)”which denote the genitive and we gave some examples of it. In“Conclusion”we presented conclusions which we have reached. IX