Öldürücü olmayan silahların kolluk güçlerine bağlı birliklerde kullanılma konsepti: Bir model önerisi
The concept of the use of non-lethal weapons by police forces: A model proposed
  1. Tez No: 130323
  2. Yazar: BAYRAM TETİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK KORKMAZYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Öldürücü olmayan silahlar personel ölümlerine, kalıcı yaralanmaya, çevre ve malzemede istenmeyen tahribatı en düşük oranda tutacak şekilde personel veya teçhizatı etkisiz hale getirmek maksadıyla tasarlanan ve kullanılan silah sistemleridir. Öldürücü olmayan silahlar üç alanda kullanılır. Personel karşı, teçhizata karşı ve yeteneğe karşı. Personele karşı kullanım harekat alanındaki bölge, yapı veya tesislerin insanlardan arındırılması, personelin bölgeden uzaklaştırılması, bireylerin etkisiz hale getirilmesi, kalabalıkların kontrol altında tutulması amaçlarını içerir. Anti-materyal sistemler teçhizat veya hava, deniz, kara araçlarını etkisiz hale veya çalışamaz duruma getirmek ve hava, deniz veya kara araçlarını belirli bölgelerden uzak tutmak maksadıyla kullanılır. Yeteneğe karşı kitle imha silahlarının kullanımını engelleme ve sistemler ile tesislerin iş, yapamama veya etkisiz kılma amaçlarını içerir. öldürücü olmamak bir kuvvet çarpanıdır. Öldürücü olmayan silahlar tamamen öldürücü silahların yerini almayacaktır. Öldürücü olmayan silahlar kolluk kuvvetlerinin görevlerindeki yetenek açığını kapatma potansiyeline sahiptir. Bir silah sistemi olarak öldürücü olmayan silahlar mevcut askeri yetenek gerekliliklerindeki yetersizlikleri ve açıklıklar dolduracaktır. Öldürücü olmayan silahlar Türk kolluk kuvvetlerine ve NATO askerlerine bazı değişken ve alçak yoğunluklu görevleri başarma, üstesinden gelme ve dağıtma yeteneği sağlayabilir, istikrarın korunmasında hayati öneme sahiptir. Öldürücü olmayan silahlar geleceğin silahlandır. Barışı sağlama harekatlarında stratejik bir silah olarak kullanılacaktır. Öldürücü olmayan silahlar her derde deva değildir ve karışık uluslar arası husustan içermektedir. Bununla birlikte, kolluk kuvvetlerindeki geniş çatışma platformunda öldürücü olmayan silahlar geleceğin bir parçası olacaktır. Öldürücü olmayan teknolojiler geleceğin silahlanma galip gelecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Non-lethal weapons as weapons systems that are designed and primarily employed so as to incapacitate personnel or materiel, while minimizing fatalities, permanent injury to personnel and undesired damage to property and the environment. Non-lethal weapons function in three realms: Counter personnel, counter materiel and counter capability. Counter personnel objectives include controlling crowds, incapacitating individuals, denying areas to personnel and clearing personnel from facilities, structures or areas of operation. Counter material systems are used to deny certain areas to vehicles, vessels or aircraft and to disable or neutralize vehicles, vessels, aircraft or equipment. Counter capability objectives include disabling or neutralizing facilities and systems and denying use of weapons of mass destruction. Non-lethals are a force multiplier. Non-lethal weapons will not completely replace lethal weapons. Non-lethal weapons have the potential to fill the gap of capability in law enforcement's duties. As with any weapons system, non-lethal weapons will fill gaps and shortfalls in current military capability requirements. Non-lethal weapons can offer Turkish law enforcements and NATO troops the capability to manage, contain and diffuse certain volatile and low-intensity situations. They are essential for the preservation of stability. They are the weapons of the future. They will be used in peacekeeping operations as strategic weapons. Non-lethal weapons are not a panacea and complex international issues remain involved. However, across the spectrum of conflict, as in law enforcement, non-lethal weapons will be a part of the future. Non- lethal technologies will yield the weapons of the future.