Nakliye uçak rotalarının belirlenmesinde dağıtım ve toplama yönetiminin karar destek unsuru olarak kullanılması
The use of PDPTW method as a decision support system in determining the routes of cargo planes
- Tez No: 130324
- Danışmanlar: DR. HALUK AYGÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Temel olarak bir grup araç ile müşterileri kapsayan Dağıtım ve Toplama Problemlerinde (DTP) her talep bir toplama noktası, dağıtım noktası, yük miktarı ve servis süresi ile tanımlanır. Her araç hedefe gitmeden önce kaynağa uğramak zorundadır. DTP problemleri kısıtlan çoğaltılmış Gezgin Satıcı Problemleri (GSP) olarak düşünülebilir ve hesaplama zorluğu açısından NP-Zor problemler sınıfına girer. Mevcut Hava Kuvvetleri kargo hizmetine değişik bir açıdan yaklaşılan bu çalışmada, dağıtım ve toplama hizmetlerinin bir merkezden yapıldığı varsayılmaktadır. Tüm dağıtılacak talepler aynı merkezden alınmakta, toplanacak talepler de aynı merkeze getirilmektedir. Kullanılan uçak filosunun homojen olduğu kabul edilmektedir. Problemin çözümü iki aşamada gerçekleştirilecektir. Birinci aşamada belirlenen noktalar gruplandırılarak uçaklara tahsis edilmektedir. İkinci aşamada ise her grup için çözüm yapılarak optimal rotalar belirlenmektedir, ikinci aşamanın çözümünde iki ayrı çözüm yöntemi kullanılmakta ve sonuçlar birbiriyle karşılaştırılarak en düşük maliyetli rota optimal olarak belirlenmektedir. Delphi 6.0 programlama dili kullanılarak veri girişinin ve problemin çözümünün bilgisayar ortamında yapılması sağlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Lasso, Dağıtım ve Toplama Problemleri, DTP, Hamilton Turu. n
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In PDP (Pick-up and Delivery Problems), which concerns a group of vehicles and a group of customers, each demand is specified by an accumulation point delivery point, the amount of goods to be shipped and the service times. Each vehicle has to stop by the source point before departing for the target point. PDP can be viewed as multi-constrained Traveling Salesman Problem (TSP), and hence, PDP fall into, as far as the computational complexity is concerned, NP- Hard level problems. In this study, where we develop an alternative approach to the existing cargo- service-system in Turkish Air Forces, it is assumed that delivery and pick-up services are given by a single service- center. Demands are directed to a single point, and both services are realized by the same center. We assume that all cargo planes have the same capacity. Solution to the problem is obtained in two phases. In first phase the nodes are grouped and assigned to cargo planes. In second phase, for each group, the problem is solved and optimum routes are obtained. Two different methods are used to obtain solutions, and the solutions with the minumum cost is chosen as the best solution. Delphi 6.0 programming language is used to enter the data and to solve the problem. KEY WORDS : Lasso, Pick-up and Delivery Problems, PDP, Hamilton Cycle. Ill