Doğal yolla çocuk sahibi olan ve olamayan kadınlarda yılmazlığın yordayıcıları
Predi̇ctors of resi̇li̇ence i̇n women who have and not able to have chi̇ldren wi̇th a natural way
- Tez No: 569290
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN ÖZLEM POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Psikiyatri, Psikoloji, Obstetrics and Gynecology, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruhsal Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Amaç: İnfertilite, yaşamı tehdit eden bir hastalık olarak sınıflandırılmamasına rağmen bireyi, aileyi ve toplumu etkileyen psiko-sosyal bir sorun olarak tanımlanmaktadır (Kırca ve Pasinlioğlu 2013). Bu tezin temel amacı, infertil kadınlarda yılmazlığı yordayan unsurları belirlemektir. Çalışmamızda infertil kadınlarda çocukluk çağı travmaları öyküsü, depresyon düzeyi, infertiliteyle ilişkili stres düzeyi, stresle başa çıkma tarzlarının yılmazlıkla ilişkileri araştırıldı. Elde edilen bulgular fertil kadınların sonuçlarıyla karşılaştırılarak sonuçların infertilite durumuna göre farklılık gösterip göstermediği değerlendirildi. Yöntem: Araştırma Ocak 2018-Haziran 2018 tarihleri arasında, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Yardımla Üreme Teknikleri Merkezi (Tüp Bebek)'nde infertilite tedavisi alan kadınlar ve Kocaeli Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne başvuran çalışmaya dahil olma şartlarını karşılayan ve gönüllü olan kadınlarla yürütülmüştür. Çalışmaya katılmayı kabul eden kişilere infertil ve fertil gruplar için ayrı hazırlanan Sosyo- demografik Bilgi Formları, ÇÇTÖ, BDE, SBÇTÖ, FSE ve YÖ uygulanmıştır. FSE sadece infertil grupta kullanılmıştır. Uygulamalar bireysel olarak yapılmış ve 30-40 dakika sürmüştür. Çalışma kesitsel ve tanımlayıcı niteliktedir. Bulgular: Çalışmamızda hem infertil YÖ toplam puan ortalamasının (149.42±14.67) hem de fertil grubun ortalamasının (147.52±15.04) yüksek olduğu, iki grup arasında anlamlı bir farklılaşma olmadığı görülmüştür (t(191)=0.887, p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: İnfertilityis defined as a psycho-social problem affecting individual, family and society, not classified as a life-threating disease (Kırca and Pasinlioğlu 2013). The main issue of this thesis is to determine predictors of resilience in infertile women. İn our study was investigated relationships between resilience and history of childhood traumas, depression level, stress level associated with infertility, stres coping styles in infertile women. Results obtained whether there is any difference acording to infertility, is evaluated by comparing the results of fertile women. Method: The study was conducted with women who having working conditions and volunteer to join study, having infertility treatment in Kocaeli University Medical Faculty Assisted Reproduction Techniques Center and was conducted with women which apply for Obstetrics and Gynecology Department in Kocaeli University between January 2018-June 2018. Socio-demografic form which were prepared differently for infertile and fertile group ÇÇTÖ, BDE, SBÇTÖ, FSE, YÖ were applied to the people who agreed to participate in the study. FSE was applied ony to infertile women. These applications were performed individually and took 30 to 40 minutes each. The study was a crosssectional and descriptive type of study. Results: In this study YÖ total score averages has been observed to be high both infertile women (149.42±14.67) and fertile women (147.52±15.04), there was no significant difference between the two groups (t(191)=0.887, p>0.05).