Türkiye depremlerinin istatiksel analizi
Statistical analysis of earthquakes in Turkey
  1. Tez No: 130394
  2. Yazar: AHMAD SOURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, İşletme, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
GENEL BİLGİLER İsim ve Soyadı Anabilim Dalı Programı Tez Danışmanı Tez Türü ve Tarihi Anahtar Kelimeler : Ahmad SOURAN : İşletme : Sayısal Yöntemler : Yrd. Doç. Dr. Hakan YILDIRIM : Yüksek Lisans - Ekim 2003 : Deprem, Poisson Dağılımı ÖZET TÜRKİYE DEPREMLERİNİN İSTATİSTİKSEL ANALİZİ Bilindiği gibi Türkiye dünyanın en etkin deprem kuşağı olan Akdeniz deprem kuşağı üzerinde bulunmaktadır. Geçmişte olduğu gibi, gelecekte de bilimsel çalışmalara dayanarak sık sık oluşacak depremlerle Türkiye'nin gerek can gerekse ekonomik kayıplara uğrayacağı bir gerçektir. Bu çalışmada; Türkiye genelinde son 100 yıllık deprem verileri alınarak, gelecekte 1 yıl içerisinde büyüklüğü 6'nm üzerinde (M>6) deprem olma olasılıkları hesaplanmıştır. Çalışmadaki varsayıma göre, gözlenen deprem verilerinin Poisson dağılımına uygun olduğu ileri sürülmüş, bunun doğruluğu Ki-Kare uygunluk sınaması ile yapılıp Ho hipotezi kabul edilmiştir, Varılan sonuçlardan birkaç örnek vermek gerekirse, gelecek 1 yıl içerisinde en az bir adet M>6 deprem olma olasılığı %94, en az iki adet M>6 deprem olma olasılığı %77 olarak hesaplanmıştır. Bu bakımdan, devlet birimleri ile üniversiteler arasındaki koordinasyonu sağlayarak, bilgi alışverişini hızlandırarak ve verilerin büyük bir hızla ve geç kalınmadan elektronik ortamda işlenerek ilgili herkesin kullanımına sunulması sağlanmalıdır. Bu araştırmalar, depremin yaratacağı felaketi, şiddet dağılımının öngörülebilmesi ve bu şiddette bir felaketin ne şekilde ani bir kurtarma yardımını gerektireceğinin tahmin edilmesi açısından çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
GENERAL KNOWLEDGE Name and Surname Field Programme Supervisor Degree Awarded and Date Keywords : Ahmad SOURAN : Business Administration : Quantitative Methods : Assistant Prof. Hakan YILDIRIM : Master - October 2003 : Earthquake, Poisson Distribution ABSTRACT STATISTICAL ANALYSIS OF EARTHQUAKES IN TURKEY As it is known, Turkey is on the Mediterranean Earthquake Zone, the most efective earthquake zone in the world. In the past and in future as well, it is a fact that Turkey will face loss of lives and economical losses due to earthquakes according to the scientific studies. This study based on the data of the last 100 years of Turkey, calculates that an earthquake bigger than level 6 (M>6) is possible in the incoming year. According to the assumption to the study, examined earthquake data is conforming with the Poisson distribution, Ki-Square conformity test was done and Ho hypothesis is accepted. If some examples are given from the results, possibility of a M>6 earthquake in the incoming year is 94%, and two M>6 earthquakes is 77%. So governmental units and universities must be coordinated, information transfer must be speed up, data must be processed at electronic environment without being late and must be available to the usage of everybody. These studies are very important in order to estimate the disaster of the earthquake, distribution of level and urgent rescue studies.